Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Jeśli leki przeciwzapalne nie dają poprawy, stosuje się leczenie skojarzone /fot. Fotolia
U kobiet po menopauzie częstą przyczyną nietrzymania moczu są zmiany hormonalne, a konkretnie zmniejszone stężenie estrogenów. Istnieje kilka metod leczenia nietrzymania moczu, które całkowicie uwolnią Cię od problemu. Dowiedz się więcej o metodach leczenia nietrzymania moczu.
/ 20.07.2016 10:14
Jeśli leki przeciwzapalne nie dają poprawy, stosuje się leczenie skojarzone /fot. Fotolia

Za mało estrogenów

W cewce moczowej u kobiet znajdują się receptory, na które działają hormony kobiece – estrogeny. U kobiet w okresie przekwitania stężenie tych substancji jest obniżone, czego skutkiem może być osłabienie zwieracza cewki moczowej, a to jest istotą nietrzymania moczu. Zastosowanie terapii hormonalnej ulepsza funkcjonowanie zwieracza, co zmniejsza lub nawet niweluje objawy.

Polecamy: Jakie są objawy nietrzymania moczu?

Terapia hormonalna

Estrogeny mogą być stosowane zarówno doustnie, jak i dopochwowo. Globulki dopochwowe są wygodne w stosowaniu, a ponadto poprawiają stan śluzówki pochwy i sromu. Hormony zażywa się zazwyczaj codziennie przez co najmniej 2 tygodnie. Później zmniejsza się dawkę do dwukrotnego zażycia w tygodniu przez kolejne 14 dni, a następnie raz w tygodniu. Po 6 miesiącach leczenia zalecana jest miesięczna przerwa.

Oprócz receptorów estrogenowych w cewce moczowej znajdują się także inne receptory. Jedne z nich to receptory alfa adrenergiczne, które związane są z odpowiednią statyką narządów miednicy małej. Stosowanie leków, które oddziałują na te receptory może przynosić bardzo korzystne rezultaty w postaci łagodnienia objawów nietrzymania moczu. Łączenie takich leków z estrogenami przynosi jeszcze lepsze efekty

Polecamy: Nietrzymanie moczu - niezbędne badania

Zmniejszenie parcia na mocz

Innym lekiem stosowanym w nietrzymaniu moczu jest chlorek oksybutyniny. Substancja ta powoduje rozluźnienie mięśnia wypierającego, dzięki czemu zmniejsza się parcie na mocz. Stosowaniu takich leków, może także zwiększyć pojemność pęcherza, co wpływa na częstotliwość oddawania moczu.

Nietrzymanie moczu to nie tylko problem higieniczny. Dla wielu osób to także poważny problem psychiczny.

Schorzenie to jest bardzo wstydliwe, niekorzystnie wpływa na samopoczucie i dlatego może utrudniać funkcjonowanie wśród ludzi. W związku z tym często w ramach leczenia wspomagającego, prócz leków stosowanych bezpośrednio na przyczynę dolegliwości, zaleca się podawanie leków uspokajających.

Sprawdź: na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA