Fot. Fotolia
"Podział pokrzywek oparty o kryterium czasowe wyróżnia pokrzywki: ostrą i przewlekłą. Natomiast podział ze względu na mechanizm immunologiczny różnicuje pokrzywki na IgE zależną (I mechanizm według Gella- Coombsa) i IgE niezależną (II, III, IV mechanizm według Gella – Coombsa) oraz pokrzywki niealergiczne, gdzie nie udowodniono mechanizmu immunologicznego" – zaznacza dr n. med. Zygmunt Nowacki. Oto kilka odmian schorzenia w telegraficznym skrócie.
Rodzaje pokrzywek
-
Pokrzywka ostra
Pokrzywka ostra dotyka głównie dzieci i młode osoby, utrzymuje się do 6. tygodni – stale lub znika i powraca (pokrzywka nawrotowa). Zwykle trwa kilka godzin bądź dni. Winowajcą są najczęściej pokarmy, leki, jad owadów lub alergeny wziewne (pyłki roślin, sierść zwierząt itd.).
-
Pokrzywka przewlekła
Pokrzywka przewlekła – rzadsza od ostrej – przekracza magiczną granicę 6. tygodni. W najczarniejszym scenariuszu może trwać nawet 5 lat! Jej „ofiarą” padają najczęściej kobiety po 40. roku życia i starsze, a przyczyna jest nierzadko trudna do ustalenia.
Zobacz także: Jak leczyć pokrzywkę alergiczną?
-
Pokrzywka idiopatyczna
Pokrzywka idiopatyczna (tak alergiczna, jak i niealergiczna) to najczęściej występująca przedstawicielka pokrzywek przewlekłych o podłożu autoimmunologicznym. Jej wyróżnikiem jest fakt niemożności ustalenia przyczyny. I nie jest to rzadkość – aż 70% przypadków zachorowań uznaje się za samoistne.
-
Pokrzywka typu choroby posurowiczej
Pokrzywka typu choroby posurowiczej jako jedna z niewielu współistnieje z gorączką. Chorzy zgłaszają też czasem bóle stawów czy białkomocz. Również i tutaj czynnik uczulający jest trudny do wykrycia, ale nie raz za tym rodzajem pokrzywki kryją się leki (surowice).
-
Pokrzywka kontaktowa
Pokrzywka kontaktowa pojawia się w miejscu styku powierzchni skóry z czynnikiem alergizującym. Na ich listę należy wpisać, chrom, nikiel, lateks, leki miejscowe, jad owadów, sierść zwierząt itd. Schorzenie może mieć też podłoże niealergiczne np. pokrzywka z zimna, pokrzywka cieplna.
-
Pokrzywka poaspirynowa
Pokrzywka poaspirynowa dotyczy ok. 1/3 przypadków pokrzywki przewlekłej. Wywołują ją tak leki, jak i wszystko, co może zawierać aspirynę – barwniki spożywcze, benzoesany, sulfaty, glutaminian jednosodowy, awokado, śliwki, maliny, wiśnie, jagody, tymianek, oregano, lipa czy wierzba.
-
Pokrzywka cholinergiczna
Pokrzywka cholinergiczna dotyka ok. 5% pacjentów, głównie młodych mężczyzn. Bąble pokrzywkowe są tu zwykle mniejsze. Ich wysiew trwa krótko, ale powraca. „Winowajcami” są wysiłek fizyczny, silne emocje, gorące napoje czy kąpiele, które wzmagają produkcję potu. U chorych stwierdza się uczulenie na acetylocholinę – neuroprzekaźnik wyzwalający pot.
-
Pokrzywka na tle pokarmowym
Pokrzywka na tle pokarmowym może współistnieć z wymiotami, biegunką, bólem brzucha i uczuciem rozbicia. Za pokrzywkowe zmiany skórne odpowiadają cieszące nasze podniebienie pokarmy.
Źródło: Materiały prasowe Eagle Way/ bj
Zobacz także: Pokrzywka - czy jest się czego bać?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!