Skąd się bierze pokrzywka?

Z alergią pokarmową wiąże się reakcja immunologiczna naszego rganizmu na składniki zawarte w pożywieniu/ fot. Fotolia
Pokrzywka to zmiana skórna występująca u 10-20% populacji, cechująca się występowaniem obrzękniętego bąbla wraz z towarzyszącymi mu obrzękiem skóry i różowym lub porcelanowo białym zabarwieniem. Charakterystyczne jest to, że zmiana do kilkunastu godzin bez pozostawienia śladu. Czym więc jest powodowana ta przelotna zmiana skórna i czy właściwie jest groźna?
/ 27.04.2011 16:10
Z alergią pokarmową wiąże się reakcja immunologiczna naszego rganizmu na składniki zawarte w pożywieniu/ fot. Fotolia

Przyczyny pokrzywki

Bąblowata zmiana skórna w pokrzywce spowodowana jest zwiększeniem się przepuszczalności naczyń skórnych i połączeń międzykomórkowych, które doprowadzają do przesięku, który na wierzchu objawia się, jako specyficzny bąbel. Wzmożona przepuszczalność naczyń zależy od histaminy i innych mediatorów, które uwalniane są pod wpływem czynnika alergizującego. W reakcji pokrzywkowej biorą udział komórki tuczne, granulocyty zasadochłonne i wiele innych komórek. Innymi przyczynami pokrzywki na drodze niezapalnej mogą być substancje lub czynniki bezpośrednio uwalniające histaminę (jad owadów, soki roślin, wysiłek czy emocje)

Przeczytaj: Jak rozpoznać pokrzywkę?

Czy pokrzywka jest groźna?

Jeżeli zaobserwowałeś na skórze zmianę o charakterze bąbli o wyraźnych zarysach i płaskiej powierzchni, którym towarzyszy świąd i pieczenie to duża szansa, że masz pokrzywkę. Może się zdarzyć, że pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie zwykle warg i powiek). Takie zmiany zwykle przechodzą do kilkunastu godzin i są niegroźne, czasami mogą nawracać. Warto jednak pamiętać, że jeżeli taka zmiana ujawniła się zaraz po przyjęciu jakiegoś leku, pokarmu lub ukąszeniu przez owada może być zapowiedzią wstrząsu anafilaktycznego. Należy wspomnieć także o pokrzywkach przewlekłych, powodowanych głównie przez czynniki psychiczne, gdzie mimo niewielkich dolegliwości ich czas trwania znacznie utrudnia życie chorego.

Przyczyny pokrzywki

Istnieje mnóstwo substancji i sytuacji mogących wywołać pokrzywkę dlatego przedstawię je w krótki sposób. Oprócz działań substancji alergizujących (sierść, jad owadów, pokarm) pokrzywkę mogą powodować substancje bezpośrednio wyzwalające histaminę (środki cieniujące w badaniach radiologicznych, opiaty). Innymi czynnikami powodujących pokrzywkę jest stres i zmiany psychiczne (często połączone z zaburzeniami wegetatywnymi). Ciekawą grupą stanowiącą 15-20% wszystkich pokrzywek są pokrzywki fizykalne, gdzie do czynników wywołujących można zaliczyć: reakcje na drapanie się, ciepło, zimno, odpowiedź na wibracje, promieniowanie słoneczne, ucisk i wiele innych czynników fizycznych.

Polecamy: Skąd się bierze alergia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!