Przez całe nasze życie co 4 z nas doświadczy pokrzywki. Dużo większą szansę na pokrzywkę mają osoby ze skłonnościami alergicznymi. Wyróżnia się dwa rodzaje pokrzywki – ostrą występującą do 6 tygodni i przewlekłą. Pokrzywka ostra występuje częściej, zwłaszcza u dzieci i młodych dorosłych; natomiast pokrzywka trwająca dłużej niż 6 tygodni występuje najczęściej u kobiet w średnim wieku, i bardzo trudno jest ustalić jej przyczynę.
Pokrzywkę mogą powodować różne substancje i sytuacje:
- pokarmy: przede wszystkim orzechy, owoce morza, pszenica, jaja, mleko i soja, a także owoce,
- dodatki do żywności, środki konserwujące – benzoesan i glutaminian sodu, barwniki,
- leki: antybiotyki, leki znieczulające miejscowo, aspiryna,
- użądlenie przez owada (osę, pszczołę),
- infekcje: wirusowe zapalenie wątroby, mononukleoza zakaźna, zakażenie wirusem HIV, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego,
- w przebiegu choroby posurowiczej, która obecnie zdarza się rzadko, jednak może wystąpić jako działanie niepożądane niektórych leków.
Zobacz też: Co ma jabłko do brzozy czyli o alergiach krzyżowych
Odmienną postacią pokrzywki jest tak zwana pokrzywka fizyczna. Czynnikiem wywołującym powstanie bąbla pokrzywkowego jest np. ucisk przez ubranie, ciepło, światło fizyczne czy nawet wysiłek fizyczny.
W przypadku pokrzywki bardzo ważny jest czynnik psychiczny. Stres emocjonalny może nasilać zmiany skórne w przebiegu pokrzywki przewlekłej.
Przyczynę pokrzywki ostrej można stosunkowo łatwo odkryć, ponieważ związek z przyjmowanymi lekami czy pokarmami jest bardzo charakterystyczny. Jednak w przypadku pokrzywki przewlekłej przyczynę udaje się ustalić tylko w 5-20%. Ponieważ pokrzywka przewlekła może być także objawem ciężkich i poważnych chorób to należy te choroby wykluczyć. Są to między innymi nowotwory złośliwe, choroby autoimmunologiczne, przewlekłe zapalenie wątroby i zapalenie tarczycy.
Ratunku piecze!
W leczeniu stosuje się przede wszystkim leki antyhistaminowe (Zyrtec, Clemastinum, Tefast). Najczęściej są one skuteczne, ale mogą powodować występowanie różnych działań niepożądanych takich jak: senność, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zaburzenia widzenia, zwiększony apetyt, nudności, wymioty. Leków tych nie należy stosować u mężczyzn z przerostem prostaty, a także u osób przyjmujących leki antyarytmiczne.
Glikokortykosteroidy są używane w ostrej postaci pokrzywki, jeśli towarzyszą jej inne objawy tj.: duszność, czy spadek ciśnienia tętniczego.
Od niedawna dostępne są także leki przeciwleukotrienowe, które są szczególnie skuteczne w leczeniu przewlekłej pokrzywki idiopatycznej (czyli o nieznanej przyczynie). W pokrzywce fizycznej związanej z ciepłem uciskiem i słońcem stosuje się ketotifen.
Pokrzywka, poza tym że jest chorobą bardzo dokuczliwą, zazwyczaj nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach, z towarzyszącą dusznością lub wstrząsem anafilaktycznym stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowego leczenia.
Polecamy: Atopowe zapalenie skóry – co to za choroba?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!