Stopy ich nie lubią. Co zrobić, by chodzenie w japonkach było bezpieczniejsze?

japonki niezdrowe fot. Adobe Stock, Coka
Japonki – buty powszechnie noszone latem – są lekkie i często wygodne, jednak według lekarzy – szkodliwe. Nie tylko dla stóp, ale całego układu ruchu, włącznie z kręgosłupem. Jeśli naprawdę nie możesz się latem obejść bez japonek, to sprawdź, co zrobić, aby mniej szkodziły zdrowiu.
/ 30.06.2022 05:12
japonki niezdrowe fot. Adobe Stock, Coka

Cechy niewłaściwego obuwia to brak wsparcia dla stopy, a przez to jej niestabilność, słaba amortyzacja i nieprawidłowa kontrola ruchu stopy. Japonki w pełni wpisują się we wzorzec złych butów. Gdy nosimy japonki, przytrzymujemy podeszwę stopą i podwijamy palce, co nie jest naturalne. Dwa proste paski nie zapewniają wsparcia stopy i właściwej kontroli poruszania. A to ma swoje przykre dla zdrowia konsekwencje (choć na początku możemy nie zdawać sobie z nich sprawy). Właściwy dobór butów oraz kilka nawyków sprawią, że noszenie japonek będzie bezpieczniejsze. 

Urazy, przeciążenia i problemy z postawą, czyli „uroki” noszenia japonek

Osoby noszące japonki skazują się na większe ryzyko zapalenia ścięgien, mikrourazów, skręcenia kostki, urazów kolan, bioder, złamań przeciążeniowych i dolegliwości bólowych. Chodzenie w japonkach sprawia, że stawiamy nienaturalnie krótsze kroki i silniej wciskamy stopy w podłoże, aby utrzymać but, co niekorzystnie wpływa na kręgosłup i może powodować bóle rozciągające się od stóp aż do bioder i lędźwi.

Kiedy nasz chód jest zmieniony, ciało musi rekompensować odchylenia od normy, dlatego dochodzi do obciążeń układu ruchu. Najgroźniejsze jest noszenie tego rodzaju butów na co dzień, podczas długich spacerów czy przy aktywności fizycznej.

Japonki – bakteryjna dyskoteka

Ten rodzaj klapek to istny raj dla zarazków. Jedno z badań przeprowadzone na Uniwersytecie w Miami wykazało, że para japonek jest domem dla około 18 000 różnorodnych drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym bakterii kałowych, drożdżaków, gronkowca złocistego, mikroorganizmów odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego i infekcje skóry. Z tego powodu eksperci zalecają, aby unikać jak tylko to możliwe, dotykania dłońmi klapek oraz nieumytych stóp, a także chodzenia w domu w butach, w których chodzimy na zewnątrz.

Jeśli nosisz japonki, pamiętaj o tych zasadach

Jeżeli nie potrafisz obejść się latem bez japonek, to możesz chociaż sprawić, by ich noszenie było zdrowsze. Jak to zrobić?

  • Kupuj buty wykonane z wysokiej jakości miękkiego materiału, który zapobiega powstawaniu otarć i pęcherzy. 
  • Sprawdź, czy but jest elastyczny. Spróbuj go zgiąć – nie może być sztywny ani zginać się w pół czy zwijać.
  • Wybieraj japonki o miękkiej, grubej podeszwie, której nie można zwinąć. Stopa nie powinna wychodzić za podeszwę.
  • Lepszym wyborem będą japonki z dodatkowym paskiem za piętą, co daje większe wsparcie stopy i stabilność.
  • Jeśli masz cukrzycę, zapalenie stawów, problemy ze stopami lub postawą, dnę moczanową, ogranicz, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z noszenia japonek, na rzecz dopasowanych butów.
  • Wymieniaj klapki przynajmniej co roku.
  • Mocno zużyte buty, wyrzuć.
  • Nie ignoruj ​​otarć między palcami, bo mogą rozwinąć się w tym miejscu groźne infekcje. Do czasu pełnego wygojenia, nie zakładaj japonek.
  • Dobierz buty do rodzaju aktywności. Japonki nadają się na basen lub do hotelu, ale na pewno nie na dłuższe spacery, a już na pewno nie do uprawiania sportów (nietrudno wtedy o urazy, np. skręcenia stawu lub złamania).

Źle może się skończyć również kierowanie autem w japonkach. But łatwo się zsuwa i może utknąć pod pedałami. Do jazdy samochodem wybieraj płaskie buty, przylegające do stopy. Badania wskazują też, że na ogół nie ma większej różnicy między standardowymi klapkami a japonkami. Oba rodzaje butów podobnie wpływają na chód i ich noszenie może wiązać się z przeciążeniami czy urazami. 

Źródła:
C. Price i inni, Does flip-flop style footwear modify ankle biomechanics and foot loading patterns?, doi: 10.1186/s13047-014-0040-y,
X. Zhang i inni, A comparison of gait biomechanics of flip-flops, sandals, barefoot and shoes, doi: 10.1186/1757-1146-6-45,
Laura T. Coffey, Can your flip-flops kill you?, htps://www.today.com/health/can-your-flip-flops-kill-you-1C9403607.

Czytaj także:
Buty na obcasie to samo zło? Niekoniecznie, ich noszenie wzmacnia i aktywuje ważne mięśnie
Babcine sposoby na odciski. Jak usunąć nagniotki naturalnymi metodami?
Jak usunąć odcisk na stopie? (przyczyny, objawy, leczenie)
Odciski i bąble – jak sobie z nimi radzić?
Ból pod stopami. Pierwsze objawy metatarsalgii

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA