Bąble i odciski pojawiają się m.in. podczas górskich wypraw, gdy chodzimy długo w ciężkich butach/fot. Sxc.hu

Bąble i odciski – bolesne problemy stóp. Jak sobie z nimi radzić?

Otarcia, bąble, odciski – kto z nas ich kiedyś nie miał? Wystarczy długa piesza wędrówka i/lub niewygodne obuwie, by się ich nabawić! Co robić, gdy pojawi się odcisk? Jak przekłuć pęcherz? Co wziąć ze sobą w góry na wypadek otarć, ran i bąbli? Jak dbać o otarcia?
/ 30.07.2018 13:58
Bąble i odciski pojawiają się m.in. podczas górskich wypraw, gdy chodzimy długo w ciężkich butach/fot. Sxc.hu

Odciski – bolesny problem

Odciski na stopach są bolesne i uciążliwe, a żeby się ich pozbyć potrzebna jest kuracja. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest prewencja.

Odpowiedzialny wędrowiec nie wybiera się w podróż bez odpowiedniego przygotowania, wygodnych butów i mini apteczki.

Ratunek dla stóp

Odciski rozwijają się, gdy w stosunku do skóry wystąpią niekorzystne czynniki: tarcie, ciepło i bród. Dzieje się tak często podczas uprawiania sportu, górskich wypraw czy pieszych wędrówek. Warto więc unikać niekorzystnych zjawisk i wcześniej przygotować sobie treningowe buty.

Aby zapobiegać rozwojowi odcisku w bolącym już miejscu, zdejmij but i pozwól nodze odpocząć. Zabandażuj ją dokładnie, by warstwa między skórą a drażniącym miejscem była jak najgrubsza.

Siniak, czyli krwiak - jak zmniejszyć ból?

Sposób na pęcherz

Jeśli pojawi się odcisk, umyj tę okolicę wodą i antybakteryjnym mydłem. Zastanów się, czy wolisz pozostawić odcisk, by sam się wyleczył, czy wolisz go zdrenować.

Drenowanie, czyli przekłucie, jest wskazane w przypadku, gdy odcisk nie pozwoli Ci chodzić. Zbierająca się w pęcherzu wydzielina chroni jednak formujący się nowy naskórek i działa antybakteryjnie.

Jak przekłuć pęcherz?

Zdezynfekuj skórę wodą utlenioną lub alkoholem. Użyj jednorazowej igły, by przebić pęcherz. Wprowadź ją u podstawy pęcherza tak, by ułatwić wypływ cieczy. Nie wycinaj odwarstwionej skóry, gdyż będzie ona służyła jako naturalny bandaż. Staraj się nie stosować bawełnianych bandaży na tworzący się, delikatny naskórek. W miarę możliwości trzymaj tę okolicę odsłoniętą, by ułatwić wysychanie tkanek. W razie wątpliwości zastosuj maść antybiotykową.

Każdego dnia zmieniaj opatrunek i kontroluj stan tkanek by uniknąć infekcji.

Jeśli dojdzie do zakażenia, z bąbla będzie wypływać ropa o nieprzyjemnym zapachu, a okolica zrobi się czerwona.  Zgłoś się wówczas do lekarza.

Otarcia i skaleczenia

Oprócz odcisków częste są również otarcia skóry czy skaleczenia stóp. Jeżeli krwawienie jest nieduże, zdezynfekuj je wodą utlenioną i zabandażuj, by zabezpieczyć miejsce przed bakteriami. Jeśli jest obfite, umieść sterylny bandaż w ranie, obwiąż dokładnie stopę i wezwij pomoc.

Nie zapomnij o apteczce

W podręcznej apteczce wakacyjnego wędrowca nie może zabraknąć plastrów, bandaża, środka odkażającego oraz sterylnej igły. Pamiętaj o tym szykując się w drogę. Będąc na łonie natury, będziesz często zdany sam na siebie, więc musisz być przygotowany na każdą ewentualność.

Zobacz też:
Leczenie domowe, doustne, miejscowe czy laserem? O to, jak pozbyć się grzybicy paznokci, pytamy dermatologa oraz lekarza medycyny estetycznej
Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/28.05.2017 21:03
Polecam akutol, spray który tworzy gumowy opatrunek na ranie. Zwłaszcza na mieście, nie szpeci jak plastry i strasznie wygodny.
/01.01.2016 20:36
Bardzo pomocne. Tyle to i ja wiem
/18.08.2015 21:48
A co zrobić jeśli skóra z pęcherza się urwie?
POKAŻ KOMENTARZE (4)