Jak usunąć odcisk na stopie? (przyczyny, objawy, leczenie)

odcisk na stopie fot. Adobe Stock
Odciski (modzele, nagniotki) na stopie, palcach czy dłoni, możesz leczyć za pomocą specjalnych plastrów i maści na odciski. Czasem konieczne jest ich usunięcie u podologa. Szczególnie bolesne są odciski z korzeniem.
Marta Słupska / 23.03.2020 11:08
odcisk na stopie fot. Adobe Stock

Odcisk może pojawić się na stopie (rzadziej na dłoni) u każdego, chociaż największe ryzyko ich powstania jest u osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie, reumatyzm, choroby tarczycy oraz u takich, które ciężko pracują fizycznie i długo przebywają w pozycji stojącej.

Odciski bywają różne i mogą mieć rozmaite lokalizacje, a ich leczenie opiera się nie tylko na doraźnym niwelowaniu bólu i rogowacenia, ale też na wyeliminowaniu czynnika, który je powoduje.

Jak zatem rozpoznać odcisk, skąd się bierze, jak powstaje i jak go wyleczyć? Wybierz zagadnienie, które cię interesuje:

 1. Usuwanie odcisków
 2. Domowe sposoby na odciski
 3. Odcisk – czym jest i skąd się bierze?
 4. Odciski, modzele, nagniotki – czym się różnią?
 5. Odcisk z korzeniem
 6. Przyczyny powstawania odcisków

Usuwanie odcisków

Przy małych odciskach możemy próbować usuwać je domowymi sposobami. Te większe jednak i głębokie, szczególnie jeśli nawracają, lepiej pokazać podologowi lub chirurgowi. Specjalista usunie odcisk za pomocą skalpela, frezarki lub lasera CO2.

Bardzo często decydujemy się samodzielnie uporać z problemem odcisków, stosując preparaty dostępne bez recepty w aptekach. Niestety chęć uzyskania natychmiastowego efektu oraz nieodpowiedni dobór metody prowadzi bardzo często do wielu powikłań. W gabinecie podolgicznym najczęściej stosowane są mechaniczne metody usuwania odcisków
– powiedziała nam Ilona Orkwiszewska, podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Domowe sposoby: plastry i maści na odciski

Jeśli zmiany są małe i nie niepokojące, możemy zastosować specjalne plastry i maści na odciski, płyny, kremy czy inne preparaty na odciski. Zawierają one często kwas salicylowy i można z nich korzystać maksymalnie 2 razy w tygodniu.

Stricte domowe sposoby na odciski to:

 • zastosowanie rozgniecionej aspiryny,
 • nałożenie okładu z cebuli lub cytryny,
 • moczenie stóp w płatkach owsianych,
 • wcieranie witaminy A i lanoliny,
 • masowanie zmian olejkiem arganowym lub rycynowym.

Pamiętajmy, żeby odcisków nie wycinać samodzielnie, np. nożyczkami. W ten sposób możemy doprowadzić do zakażenia!

Odcisk – czym jest i skąd się bierze?

Odciski (modzele, nagniotki) to warstwa zrogowaciałego naskórka, która powstaje na skórze w wyniku długotrwałego nacisku lub tarcia. Najczęściej pojawiają się na stopach (na podeszwach lub nad częściami kostnymi palców), mogą jednak powstać także na palcach dłoni, np. u muzyków grających na instrumentach strunowych, a także gdy zbyt mocno trzymamy długopis czy ołówek podczas pisania.

Nie są to zmiany niebezpieczne, wyglądają jednak nieestetycznie i bywają bolesne, a pod nimi mogą rozwijać się stany zapalne. O takich stanach świadczy zaczerwienienie, silny ból i świąd.

Odciski charakteryzuje zgrubienie naskórka z obecnością rdzenia, który drażni zakończenia nerwowe, dając tym samym uczucie bólu. Zlokalizowane są one najczęściej w okolicy palców stóp bądź na stronie podeszwowej stopy
– tłumaczy nam Ilona Orkwiszewska, podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Jak dochodzi do powstania odcisku? To proste: długotrwałe podrażnienie skóry sprawia, że w miejscu ucisku bądź tarcia staje się coraz twardsza, a w końcu obumiera. Przedłużające się podrażnienie powoduje, że warstwa rogowacenia narasta i nie złuszcza się samoistnie.

Odciski, modzele, nagniotki – czym się różnią?

Modzele i nagniotki to rodzaje odcisków. Te pierwsze są żółtego lub szarego koloru i pojawiają się zazwyczaj na podeszwach stóp. Są płaskie, a skóra wokół nich jest zaczerwieniona. Zdarza się, że są grube i tak duże, że powodują pękanie skóry, a pod nimi może rozwijać się zakażenie.

Nagniotki zaś są o wiele mniejsze i często przyjmują formę punktową. Mają twardy korzeń (rdzeń), który może powodować silny ból.

Odcisk z korzeniem

Bywa, że w centralnej części odcisku zlokalizowany jest czop rogowy, tzw. korzeń. Zwykle ma on kształt stożka z ostrym wierzchołkiem, który powoduje ostry ból podczas chodzenia. Korzeń odcisku może bowiem drażnić zakończenia nerwowe. Najczęściej umiejscawia się u podeszwy palców, na pięcie lub łuku stopy.

Przyczyny powstawania odcisków

Powodów powstawania odcisków jest wiele – te na stopach mogą pojawiać się przede wszystkim w wyniku noszenia nieodpowiednich butów. Jakich?

Obuwie, które może spowodować odciski, to:

 • buty za małe (ciasne obuwie powoduje ucisk),
 • buty za duże (zbyt luźne obuwie ociera o stopę),
 • buty zamknięte noszone na gołą stopę,
 • buty uciskające przednią część stopy, na obcasie,
 • buty źle wyprofilowane.

Odciski pojawiają się też często u osób, które mają deformacje stóp (np. płaskostopie), nieprawidłowo chodzą, mają zaburzenia struktur kostnych (np. ostrogę piętową), u których palce stóp nachodzą na siebie, mają uszkodzenia gruczołów potowych, brodawki i blizny na stopach, a także u tych, którzy ciężko pracują fizycznie i długo przebywają w pozycji stojącej.

Więcej o odciskach i problemach ze stopami:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA