Jak przebiega andropauza u mężczyzn?

Nie wszyscy mężczyźni odczuwają konsekwencje mniejszego stężenia hormonów podczas andropauzy /Fotolia fot. Fotolia
Mężczyźni również przechodzą zmiany w wieku przekwitania. Andropauza to zespół objawów, które spowodowane są zmniejszeniem wydzielania hormonów płciowych. Jest to jednak proces różniący się od menopauzy u kobiet.
/ 05.11.2010 13:28
Nie wszyscy mężczyźni odczuwają konsekwencje mniejszego stężenia hormonów podczas andropauzy /Fotolia fot. Fotolia

Objawy

Mianem andropauzy określa się zespół objawów występujących u mężczyzn zazwyczaj po 50-tym roku życia. Przyczyną dolegliwości w tym okresie życia panów jest zmniejszenie stężenia hormonów płciowych męskich takich jak testosteron czy DHEA. Mężczyźni skarżą się na pogorszenie samopoczucia, mają problemy z koncentracją i myśleniem. Głównymi ich przypadłościami mogą się stać spadek libido oraz problemy łóżkowe. Często nie mają tyle siły co dawniej, łatwiej się męczą. Panowie zaczynają tyć, mają większe skłonności do występowania cukrzycy. Są nerwowi i smutni. Zwiększa się ryzyko zachorowania na miażdżycę, choroby serca czy osteoporozę.

Występowanie

Ryzyko występowania andropauzy zależy od ogólnego stanu zdrowia mężczyzn, stylu życia. Nadmierne korzystanie z używek, nie dbanie o stan fizyczny może uruchomić genetycznie zaprogramowany proces przedwczesnego starzenia się. Obciążenie licznymi chorobami także może przyśpieszyć okres wystąpienia andropauzy.

Nie wszyscy jednak mężczyźni przechodzą okres andropauzy ze wszystkimi jej objawami. Często są one tak małe, że panowie nie odczuwają spadku stężenia hormonów. Stwierdzono, że tylko 10-20% mężczyzn między 50 a 60 rokiem życia przechodzi andropauzę. W grupie wiekowej 60-70 około 20-30% panów, zaś po 70 roku życia objawy ma około 40% mężczyzn.

Przebieg

Andropauza u mężczyzn ma całkiem inny przebieg niż menopauza u kobiet. U mężczyzn nie ma dość wyraźnej granicy spadku zdolności reprodukcyjnych ani gwałtownego obniżenia poziomu testosteronu. Panowie mogą zostać ojcami zazwyczaj do późnej starości. Niektórzy mężczyźni nawet w zaawansowanym wieku są sprawni seksualnie.

Czytaj też: Czy mężczyźni też przechodzą menopauzę?

Spadek poziomu hormonów

Proces obniżenia poziomu testosteronu i DHEA jest na tyle powolny, że może nie powodować silnych objawów. Poziom testosteronu u siedemdziesięcioletnich mężczyzn stanowi około 55% wartości występujących u mężczyzn w wieku 20-30 lat. Mężczyźni po 50-60 roku życia często nie mają już charakterystycznych zmian stężenia hormonów w czasie doby, tak jak to się dzieje u młodych panów.

Jeśli stan kliniczny mężczyzny wskazuje na andropauzę trzeba potwierdzić go badaniami stężenia hormonu testosteronu i wykluczyć inne możliwe przyczyny występowania dolegliwości.

Dopiero wtedy można rozpocząć leczenie suplementacją hormonalną. Dawkę trzeba dobrać indywidualnie. Takie leczenie może znacznie poprawić stan zdrowia i samopoczucie.

Czytaj też: Czy hormonoterapia zastępcza jest bezpieczna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA