Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Trudno jest zdiagnozować astmę oskrzelową u dzieci poniżej 5 roku życia. Nawet jeśli występują objawy, mogace sugerować astmę, często dziecko z nich "wyrasta".
Atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą sprawiającą szczególny problem dla diagnostów, jednak większość przypadków atopowego zapalenia skóry występuje u dzieci do drugiego roku życia. Właśnie w tej grupie wiekowej występuje inna groźna choroba, łojotokowe zapalenie skóry, która ma znacznie gorsze rokowanie. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać chorobę i na co zwrócić uwagę u chorych.
/ 27.04.2011 16:14
Trudno jest zdiagnozować astmę oskrzelową u dzieci poniżej 5 roku życia. Nawet jeśli występują objawy, mogace sugerować astmę, często dziecko z nich "wyrasta".

Gdzie i u kogo?

Przede wszystkim atopowe zapalenie skóry można wykryć u małych dzieci przed 2 rokiem życia (aczkolwiek rzadko przed 6 miesiącem życia). Około 10% dzieci w wieku 6-7 lat ma zmiany atopowe. A jak rozpoznać taką zmianę? U niemowląt mamy do czynienia z rumieniowymi zmianami skóry policzków, rąk i stóp. U starszych dzieci przeważają zmiany w dolach podkolanowych i zgięciach łokciowych. Jeśli chodzi o dorosłych zmiany są bardziej uogólnione z przewagą okolic tułowia i górnej części ud.

Przeczytaj: Co wywołuje atopowe zapalenie skóry?

Profesjonaliści mają gorzej

Również u osób wykonujących pewne zawody możemy z większym prawdopodobieństwem podejrzewać atopowe zapalenie skóry. Dotyczy to osób przewlekle eksponowanych na detergenty, mydła i substancje odtłuszczające.

Zmiany szczególne

Ponieważ chorzy atopowi często się drapią często występują objawy szczególne jak utrata zewnętrznej jednej trzeciej brwi związana z pocieraniem twarzy o poduszkę podczas snu. U chorych obserwuje się także przedwczesne małe zmarszczki pod oczami czy tzw. biały dermografizm, czyli nienaturalna bladość skóry. Kobiety mogą się uskarżać na zmiany wypryskowe wokół brodawek sutkowych.

Na co uważać?

Osoby chore uskarżają się na nadmierną suchość skóry i są bardziej podatne na bakteryjne zakażenia skóry, a wśród czynników chorobotwórczych przeważa gronkowiec złocisty. Jego obecność wiąże się z bardziej nasiloną formą choroby. Chorzy na atopowe zapalenie skóry są również bardziej narażeni na infekcję ludzkim wirusem brodawczaka (HPV) i wirusem mięczaka zakaźnego. Zwłaszcza to pierwsze powikłanie niewykryte na czas może mieć fatalne konsekwencje.

Badania

Aby mieć pewność, że mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry należy stwierdzić obecność swędzącej zmiany skórnej i trzy z poniższych kryteriów: zmiany skórne w okolicach zgięć stawowych, obecność astmy/kataru siennego, uogólnioną suchość skóry, początek zmian skórnych przed 2. rokiem życia. Również podwyższony poziom IgE w surowicy krwi i eozynofilów skłania do potwierdzenia atopowego zapalenia skóry (występują u 80% chorych).

Polecamy: Jak prawidłowo leczyć atopowe zapalenie skóry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA