Jak objawia się migotanie przedsionków?
Objawy, które mogą sugerować migotanie przedsionków, to najczęściej kołatanie serca, osłabienie i obniżenie tolerancji wysiłku, napadowe poty, omdlenia i zawroty głowy. Pacjenci mogą się również skarżyć na bóle w klatce piersiowej czy duszność. Bardzo często są to chorzy, którzy leczą się od wielu lat na niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca lub inne zaburzenia rytmu serca. Ponadto migotanie przedsionków nierzadko współwystępuje u chorych z nadczynnością tarczycy oraz u młodych pacjentów po zatruciu alkoholem czy tlenkiem węgla. Najczęściej jednak na migotanie przedsionków chorują osoby starsze. Szacuje się, że nawet 10% populacji po 70 roku życia powinno być leczonych z powodu migotania przedsionków.
Diagnostyka
Najłatwiej migotanie przedsionków rozpoznać zlecając badanie EKG. Obraz ujawnia nam całkowitą niemiarowość rytmu komór z akcją serca około 100-150 na minutę. Nie można rozpoznać załamków P (które świadczą o skurczu przedsionków), ponieważ zastąpione są tak zwaną falą f. Nazwa ta określa falujący ruch linii izoelektrycznej, który świadczy o pracy przedsionków o częstości 350-700 na minutę. W przypadku napadowego migotania przedsionków, które ciężko jest zobrazować zwykłym badaniem EKG, często zastosowanie znajduje EKG Holter, czyli całodobowa rejestracja pracy serca. Umożliwia ono również wykrycie bezobjawowych napadów. Aby wywołać napad migotania przedsionków w przebiegu choroby niedokrwiennej serca, można użyć tak zwanej elektrokardiograficznej próby wysiłkowej, która ma na celu sprowokowanie objawów choroby.
Sprawdź: Co to jest badanie EKG metodą Holtera?
Do dodatkowych badań, które mogą być przydatne podczas diagnozowania migotania przedsionków, należy również echokardiografia. Dzięki niej możliwe staje się wykrycie choroby organicznej serca, bądź uwidocznienie skrzepliny w lewym przedsionku i jego uszku. Do ostatniego procesu czasami niezbędne jest użycie echokardiografii przezprzełykowej, która dokładniej przedstawia tą część serca.
Sprawdź: Jak uchronić się przed migotaniem przedsionków?
Pamiętajmy, że w leczeniu migotania przedsionków nieodzowne jest wykrycie choroby podstawowej, to znaczy takiej, która była przyczyną wystąpienia napadu szybkiej i niemiarowej czynności serca. W tym celu zastosowanie znajdują: badanie rtg płuc, który uwidacznia nieprawidłowości w zakresie płuc oraz krążenia płucnego oraz badania krwi w kierunku schorzeń nerek, wątroby oraz tarczycy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!