Dolegliwości żołądkowe
Nierzadko turysta jest zaopatrzony w apteczkę, która może okazać się pomocna na dolegliwości żołądkowe. Jest to jednak możliwe tylko, gdy biegunkę powodują bakterie, a dzieje się tak w około 85% biegunek podróżnych. Oczywiście nie można nigdy powiedzieć na pewno, że dana biegunka jest spowodowana przez bakterie, wirusa czy pierwotniaka. Są jednak pewne reguły, które ułatwią ci podjęcie trafnej decyzji – Czy za wszelką cenę szukać pomocy lekarza?
Przyczyny biegunki
- Bakterie. Biegunki pochodzenia bakteryjnego są to zwykle stolce śluzowe, krwiste, wydalane w małych ilościach. Dzieje się tak, dlatego, że najczęściej patogenne bakterie lokalizują się w jelicie grubym. Większość infekcji bakteryjnych ustępuje w okresie do tygodnia od pierwszych objawów
- Wirusy. Wirusy stanowią 25% biegunek podróżnych. Zwykle atakują one kosmki jelitowe, przez co biegunki, które wywołują są obfite i wodniste. Biegunki wirusowe trwają zwykle 4-8dni.
- Pasożyty. Niestety nie mają określonej tendencji do przebywania w konkretnej części jelita, jednak zwykle dają objawy po około tygodniu od dotarcie do przewodu pokarmowego i powodują biegunkę przez okres dłuższy niż dwa tygodnie.
Najlepsza jest taktyka
Z powyższych informacji wynika, że najczęściej atakują nas bakterie, a co za tym idzie antybiotyk przyniesie oczekiwaną poprawę. Przede wszystkim pamiętajmy o należytym nawadnianiu i lekkostrawnej diecie i odrobinie cierpliwości. Gdy już zdecydujemy się na antybiotyki używajmy ich rozważnie, to znaczy dopiero, gdy wystąpią u nas 3 luźne stolce w ciągu 8 godzin lub 5 i więcej w ciągu doby oraz gdy towarzyszy im gorączka.
Polecamy: Leptospiroza - od wywiadu do rozpoznania
Antybiotyk to w końcu broń obosieczna i czyni również wiele szkód w naszym organizmie. Dobrze wiedzieć, że środki spowalniające perystaltykę jelit wydłużają czas usuwania bakterii i toksyn z przewodu pokarmowego.
Lekarz Ci pomoże
Warto pamiętać, że wizyta u lekarza zdecydowanie ułatwi podjęcie właściwej terapii, jednak najczęściej znakomita większość infekcji przechodzi samoistnie i lepiej poczekać aż organizm sam upora się z czynnikiem powodującym biegunkę.
Polecamy: Tropikalne choroby pasożytnicze
Zwykle do lekarza należy pójść, gdy nie czujemy poprawy po 3 dniach biegunki i towarzyszą jej gorączka i obecność krwi w stolcu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!