Co nieco o zatokach
Zatoki to jamy wypełnione powietrzem, które znajdują się wokół nosa i łączą się z jego strukturą. Zatoki stanowią integralną część wspomnianej jamy, dzięki błonie śluzowej, która je wyściela. Stanowi ona barierę ochronną przed wszelkimi zarazkami i bakteriami. Do jej zadań należy również nawilżanie oraz oczyszczanie, poprzez produkcję specjalnej wydzieliny, która swe ujście znajduje przez przegrody nosowe.
Zaburzenia związane z wydobywaniem się wspomnianej wydzieliny spowodowane są zapaleniem, podrażnieniem zatok.
Zatoki są parzyste, ale różnią się między sobą kształtem oraz wielkością. Wyróżnia się cztery rodzaje zatok.
Zobacz też: dział Zatokowy ból głowy
Zatoki szczękowe
Zatoki szczękowe, jak sama nazwa wskazuje, ulokowane są w szczęce po obu stronach nosa. Uznawane są za największe z zatok. Ich górna ściana określana jest dolną granicą oczodołu. Natomiast dolna część zatok szczękowych osadzona jest w trzonie szczęki i odpowiada czterem ostatnim zębom. Dlatego też infekcje korzeni zębów mogą przenikać na zatoki i odwrotnie.
Zatoki czołowe
Zatoki czołowe znajdują się nad oczodołami w kości czołowej. Nie można określić dokładnie ich rozmiaru, gdyż u każdego człowieka może być on inny. Opróżnianie tych zatok z wydzieliny jest łatwe, ponieważ jej otwór łączący ją z jamą nosową znajduje się na dole tej zatoki. Wprost przeciwne umiejscowienie takiego otworu jest w zatokach szczękowych, przez co utrudnione jest wydobywanie wydzieliny.
Zatoki sitowe
Inaczej nazywane są też błędnikiem sitowym, który ulokowany jest w głębi oczodołu. Zbudowany jest z komórek należących do kości sitowej, którą można podzielić na przednią, tylną oraz środkową.
Zobacz też: Czy to zapalenie zatok sitowych?
Zatoki klinowe
Jak wskazuje sama nazwa, zatoki klinowe znajdują się w kości klinowej, czyli w części podstawy czaszki. Ich przednia ściana styka się z tylną częścią górnego przewodu nosowego.
Ból zatok
Ból zatok pojawia się, gdy dochodzi do zapalenia zatok przynosowych. Ból może dokuczać m.in. podczas schylania się. W wyniku zapalenia zatok utrudnione jest usuwanie wydzieliny, oddychanie, a błona śluzowa staje się zaczerwieniona i obrzęknięta. To typowe objawy zapalenia wywołanego przez wirusy i bakterie.
Często chorobie może towarzyszyć również podwyższona temperatura ciała, tymczasowe zaburzenia węchu, ogólne osłabienie organizmu.
Zapalenie zatok zazwyczaj leczy się poprzez zażywanie antybiotyku, kropli do nosa i tabletek przeciwbólowych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!