Są parzyste i wszystkie łączą się z jamą nosową. Mowa oczywiście o zatokach, których błona śluzowa stanowi swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami/fot. Fotolia

Jak zbudowane są zatoki?

Są parzyste i wszystkie łączą się z jamą nosową. Mowa oczywiście o zatokach, których błona śluzowa stanowi swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami. Jej obrzęk i ból zatok oznacza zapalenie zatok. Czy wiesz, jak wyglądają i gdzie dokładnie znajdują się zatoki?
/ 07.09.2011 14:52
Są parzyste i wszystkie łączą się z jamą nosową. Mowa oczywiście o zatokach, których błona śluzowa stanowi swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami/fot. Fotolia

Co nieco o zatokach

Zatoki to jamy wypełnione powietrzem, które znajdują się wokół nosa i łączą się z jego strukturą. Zatoki stanowią integralną część wspomnianej jamy, dzięki błonie śluzowej, która je wyściela. Stanowi ona barierę ochronną przed wszelkimi zarazkami i bakteriami. Do jej zadań należy również nawilżanie oraz oczyszczanie, poprzez produkcję specjalnej wydzieliny, która swe ujście znajduje przez przegrody nosowe.

Zaburzenia związane z wydobywaniem się wspomnianej wydzieliny spowodowane są zapaleniem, podrażnieniem zatok.

Zatoki są parzyste, ale różnią się między sobą kształtem oraz wielkością. Wyróżnia się cztery rodzaje zatok.

Zobacz też: dział Zatokowy ból głowy

Zatoki szczękowe

Zatoki szczękowe, jak sama nazwa wskazuje, ulokowane są w szczęce po obu stronach nosa. Uznawane są za największe z zatok. Ich górna ściana określana jest dolną granicą oczodołu. Natomiast dolna część zatok szczękowych osadzona jest w trzonie szczęki i odpowiada czterem ostatnim zębom. Dlatego też infekcje korzeni zębów mogą przenikać na zatoki i odwrotnie.

Zatoki czołowe

Zatoki czołowe znajdują się nad oczodołami w kości czołowej. Nie można określić dokładnie ich rozmiaru, gdyż u każdego człowieka może być on inny. Opróżnianie tych zatok z wydzieliny jest łatwe, ponieważ jej otwór łączący ją z jamą nosową znajduje się na dole tej zatoki. Wprost przeciwne umiejscowienie takiego otworu jest w zatokach szczękowych, przez co utrudnione jest wydobywanie wydzieliny.

Zatoki sitowe

Inaczej nazywane są też błędnikiem sitowym, który ulokowany jest w głębi oczodołu. Zbudowany jest z komórek należących do kości sitowej, którą można podzielić na przednią, tylną oraz środkową.

Zobacz też: Czy to zapalenie zatok sitowych?

Zatoki klinowe

Jak wskazuje sama nazwa, zatoki klinowe znajdują się w kości klinowej, czyli w części podstawy czaszki. Ich przednia ściana styka się z tylną częścią górnego przewodu nosowego.

Ból zatok

Ból zatok pojawia się, gdy dochodzi do zapalenia zatok przynosowych. Ból może dokuczać m.in. podczas schylania się. W wyniku zapalenia zatok utrudnione jest usuwanie wydzieliny, oddychanie, a błona śluzowa staje się zaczerwieniona i obrzęknięta. To typowe objawy zapalenia wywołanego przez wirusy i bakterie.

Często chorobie może towarzyszyć również podwyższona temperatura ciała, tymczasowe zaburzenia węchu, ogólne osłabienie organizmu.

Zapalenie zatok zazwyczaj leczy się poprzez zażywanie antybiotyku, kropli do nosa i tabletek przeciwbólowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!