Co nieco o zatokach szczękowych
Zatoka szczękowa jest to przestrzeń znajdująca się obustronnie w trzonie kości szczękowej. Jest to największa parzysta zatoka, którą posiada człowiek. Warto wspomnieć, iż do zatoki tej mogą wnikać korzenie zębów trzonowych i przedtrzonowych, co będzie ważne w mechanizmie powstawania procesów zapalnych.
Zatoka szczękowa uchodzi do jamy nosowej przez przewód nosowy środkowy. Ujście to jest bardzo niekorzystne, ponieważ znajduje się tuż przy stropie zatoki, co utrudnia znacznie drenaż i ewakuację wydzieliny.
Zobacz też: Jak często występuje zatokowy ból głowy?
Zapalenie zatoki szczękowej
Pod względem częstości występowania infekcji, zatoka szczękowa plasuje się na pierwszym miejscu. Spowodowane jest to przede wszystkim przez dwie powyżej wymienione przyczyny: niekorzystne ujście zatoki oraz związek z zębami. Szacuje się, że około 10% infekcji jest pochodzenia zębowego – w przebiegu ropnia przywierzchołkowego lub około zębowego, zapalenia korzenia drugiego przedtrzonowego i pierwszego trzonowego zęba oraz w stanach po ekstrakcji zęba.
Zatokowy ból głowy a zapalenie zatok szczękowych
Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok szczękowych jest ból głowy. Silny, rozpychający ból najczęściej występuje w lokalizacji odpowiadającej zajętej zatoce, tzn. nad policzkiem, zwłaszcza podczas opukiwania i ucisku tej okolicy. Pojawia się również nadwrażliwość na dotyk skóry twarzy, ból zębów, może być również ból wokół oczodołów i w okolicach skroniowych.
Pozostałe cechy charakterystyczne bólu są typowe dla zatokowego bólu głowy: nasila się przy pochylaniu głowy, przy wysiłku fizycznym oraz kaszlu, przy próbie oczyszczenia nosa i największe jego nasilenie występuje rano. W przewlekłym zapaleniu zatok szczękowych ból głowy jest mało charakterystyczny i słabiej wyrażony lub w ogóle nie występuje.
Zobacz też: Jak się chronić przed zatokowym bólem głowy?
Inne objawy kliniczne
Prócz bólu głowy może występować upośledzona drożność nosa, zazwyczaj jednostronna, obrzęk policzka, ropna wydzielina wypływająca spod małżowiny nosowej środkowej – wspomniane dolegliwości naprowadzają lekarza, iż proces zapalny toczy się właśnie w zatoce szczękowej.
Objawy ogólne w ostrym zapaleniu zatok to przede wszystkim: podwyższona temperatura, ogólne osłabienie, brak łaknienia; natomiast w przewlekłym zapaleniu mogą pojawić się zaburzenia węchu, długotrwały wyciek wydzieliny z nosa.
Jak to sprawdzić?
Podstawą postawienie diagnozy zapalenia zatok szczękowych jest dokładnie zebrany wywiad oraz badanie przedmiotowe. W badaniu radiologicznym stwierdza się zacienienie zatoki lub poziom płynu w jej wnętrzu.
Dowiedz się więcej o zapaleniu zatok szczękowych z naszego forum medycznego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!