Coś więcej o zatoce klinowej
Kość klinowa jest to nieparzysta kość, która współtworzy środkowy dół czaszki. Można powiedzieć, że jest wklinowana między innymi kośćmi czaszki (stąd jej nazwa) – od przodu graniczy z kością czołową i kośćmi twarzy. W jej trzonie znajduje się parzysta powietrzna przestrzeń, przedzielona przegrodą – jest to właśnie zatoka klinowa.
Może ona osiągać zróżnicowane rozmiary. Jest to najmniej poznana zatoka.
Zobacz też: Czy zapalenie zatok czołowych jest niebezpieczne?
Zapalenie zatoki klinowej – czy jest niebezpieczne?
Zapalenie zatoki klinowej jest na szczęście stosunkowo rzadkie, najczęściej występuje przy uogólnionym zapaleniu zatok.
Ze względu na lokalizację tej zatoki proces zapalny w jej obrębie jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych i innych powikłań wewnątrzczaszkowych.
Niecharakterystyczny ból głowy
W przeciwieństwie do zapalenia innych zatok, tutaj objawy nie są już tak charakterystyczne. Dotyczy to również ból głowy.
Ból głowy, zazwyczaj o dość dużym nasileniu, występuje poza i między oczami, może być rzutowany na wierzchołek głowy i promieniuje do okolicy potylicznej. Może się również pojawiać w innych okolicach głowy – czołowej, skroniowej, ciemieniowej. Pozostałe cechy bólu typowe dla zatokowego bólu głowy takie jak: nasilanie się dolegliwości przy pochylaniu głowy, przy wysiłku fizycznym i występowanie głównie rano, mogą być obecne, choć w tym przypadku równie dobrze może ich nie być…
Zobacz też: Jaki rodzaj bólu głowy występuje u Ciebie?
Po czym jeszcze poznać zapalenie zatoki klinowej?
Oddychanie przez nos w zapaleniu zatoki klinowej zwykle jest prawidłowe, ponieważ wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła. Objawy ogólne w ostrym zapaleniu zatok to przede wszystkim podwyższona temperatura, ogólne osłabienie i brak łaknienia.
Powikłania procesu zapalnego zatoki klinowej są wyjątkowo niebezpieczne ze względu na możliwość powikłań wewnątrzczaszkowych, np. zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, które jest najpoważniejszym wśród powikłań zapalenia zatok przynosowej (śmiertelność około 20%!). Pacjenci z tym schorzeniem zawsze powinni być niezwłocznie hospitalizowani w celu przeprowadzenia interwencji chirurgicznej.
Z innych powikłań należy wymienić: upośledzenie węchu, neuralgię nerwu V, pozagałkowe zapalenie nerwu ocznego.
Podsumowanie
W przypadku zapalenia zatoki klinowej postawienie prawidłowej diagnozy jest trudniejsze niż w przypadku innych zatok. Również i tutaj wywiad jest podstawowym elementem procesu diagnostycznego, natomiast badanie przedmiotowe może nie uwidocznić znaczących odchyleń.
Jedynie w badaniu endoskopowym można stwierdzić obecność wydzieliny ropnej oraz obrzęk i przekrwienie błony śluzowej w okolicy ujścia zatoki. Badanie rentgenowskie również w większości przypadków jest niediagnostyczne, dlatego przy podejrzeniu procesu zapalnego w obrębie zatoki klinowej należy wykonać badanie tomografii komputerowej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!