Jaki wpływ na wątrobę ma otyłość?

Dieta w zespole jelita drażliwgo przypomina dietę eliminacyjną. Powinniśmy jeść także mało, ale często.
Otyłość w dzisiejszych czasach jest powszechnym zjawiskiem. Nieregularne jedzenie posiłków, siedzący tryb życia, brak wysiłku fizycznego, a także brak czasu, powodują, że za duża masa ciała jest coraz częściej obserwowana u młodych ludzi. Nadmiar tłuszczu w diecie nie jest zdrowy dla organizmu, który nie może go przetworzyć. Otyłość szkodzi także wątrobie.
/ 28.02.2011 15:55
Dieta w zespole jelita drażliwgo przypomina dietę eliminacyjną. Powinniśmy jeść także mało, ale często.

Od stłuszczenia do marskości

Wątroba jest jednym z narządów, które metabolizują tłuszcze. Ma określoną wydolność, powyżej której nie jest w stanie jeszcze intensywniej pracować. Codzienne dostarczanie dużych ilości tłuszczu przez wiele lat sprawia, że organ nie będzie w stanie go w pełni przetwarzać. Nadmiar tłuszczu gromadzi się w hepatocytach, czyli komórkach wątroby, prowadząc do tzw. stłuszczenia narządu. Stan ten powoduje powiększenie wątroby. Po pewnym czasie, do stłuszczenia może dochodzić także stan zapalny, aż w końcu dochodzi do nieprawidłowej przebudowy wątroby, włóknienia i w konsekwencji jej marskości

Polecamy: Co jeść, aby nie szkodzić wątrobie?

Stłuszczenie narządu powoduje, że jego struktura nie jest prawidłowa i nie może wykonywać prawidłowo wszystkich swoich funkcji, które są bardzo liczne a ponadto niezbędne do życia człowieka.

Diagnostyka

Stłuszczenie wątroby jest zazwyczaj patologią zupełnie bezobjawową. Czasami, przy bardzo dużym powiększeniu narządu, pojawiać się mogą dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu. Stłuszczenie wątroby jest zazwyczaj wykrywane przypadkowo, podczas badania usg wykonywanego z zupełnie innego powodu. Osoby otyłe powinny mieć wykonywane co jakiś czas badanie usg pod tym kątem.

Inne przyczyny stłuszczenia wątroby

Do stłuszczenia wątroby oprócz otyłości, przyczynia się także spożywanie dużych ilości alkoholu oraz niektóre leki. Stłuszczenie do pewnego momentu jest patologią odwracalną, gdyż wątroba ma bardzo duże zdolności regeneracyjne. W przypadku osób otyłych recepta jest prosta – trzeba schudnąć. Często nie jest to łatwe, dlatego pomocna może okazać się wizyta u specjalisty. Warto podjąć leczenie, ponieważ wpłynie to pozytywnie nie tylko na kondycję wątroby, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Nie wystarczające jest szybkie schudniecie „na chwilę”. Konieczna jest stała zmiana diety, a najlepiej całego stylu życia.

Warto zobaczyć: ABC zdrowej wątroby

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA