Jakie są przyczyny łuszczycy?

kobieta w solarium fot. Adobe Stock
Nie można się nią zarazić. Nie musisz więc się obawiać, że złapiesz ją w autobusie lub w przychodni. Są jednak czynniki, które mogą ją wyzwalać. Sprawdź jakie są przyczyny łuszczycy.
Agnieszka Czechowska / 27.02.2018 10:31
kobieta w solarium fot. Adobe Stock

Statystycznie łuszczyca dotyka 2-4 procent osób na świecie. Teorii na temat jej powstawania jest wiele, ale żadna z nich nie wyjaśnia w 100 proc. co wywołuję tę łuszczycę. Większość specjalistów uważa, że jest ona chorobą autoimmunologiczną, a to znaczy, że wynika z defektu w działaniu układu odpornościowego. Są jednak czynniki, które ją wyzwalają.

Przyczyny łuszczycy

Łuszczyca zwykle ujawnia się u osób w wieku 10-40 lat, choć ostatnio lekarze coraz częściej spotykają się z przypadkami łuszczycy u osób jeszcze starszych. Choroba ta często występuje rodzinnie. Można się z nią liczyć, jeśli w najbliższej rodzinie były jej przypadki. Co jeszcze może przyczynić się do jej ujawnienia?

  • Cukrzyca, dna moczanowa - z obserwacji wynika, że problemy łuszczycowe częściej występują u osób, które cierpią na choroby metaboliczne.
  • Stany zapalne - chorobie sprzyjają m.in: próchnica, częste anginy i zapalenia zatok, nawracające stany zapalne układu moczowego.
  • Podrażnienia skóry - szorowanie, opalanie (także w solarium).
  • Stosowanie niektórych leków, np. beta-blokerów stosowanych w leczeniu chorób serca czy preparatów litu podawanych przy depresji, niektóre antybiotyków, np. tetracykliny,  interferonu.
  • Przewlekły stres.
  • Ostre infekcje, np.  odra, ospa, półpasiec, różyczka
  • Otyłość.
  • Palenie papierosów.

 

Czy to łuszczyca?

Na początku zmiany łuszczycowe wyglądają jak czerwonobrunatne okrągłe grudki. Niekiedy choroba ma postać okrągłych czerwonych plam. Zmian lokalizują się na łokciach, kolanach, na plecach, owłosionej skórze głowy. W leczeniu stosuje się maści, naświetlania, leki steroidowe i immunosupresyjne.

Polecamy!

Zobacz, jak choroby zakaźne zmieniają wygląd człowieka!

Wysypka ze stresu? To częsty problem młodych kobiet!

Czy choroby skóry mogą prowadzić do samobójstwa?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA