Wysypka ze stresu, czyli pokrzywka cholinergiczna – częsty problem młodych kobiet fot. Fotolia

Wysypka ze stresu, czyli pokrzywka cholinergiczna – częsty problem młodych kobiet

Złość piękności szkodzi. Stres także! Naucz się sztuki relaksu, a być może zniknie wysypka, którą masz na skórze.
Marzena Bartoszuk / 02.02.2018 08:42
Wysypka ze stresu, czyli pokrzywka cholinergiczna – częsty problem młodych kobiet fot. Fotolia

Silne przeżycia, np. egzaminy, kłopoty w pracy albo problemy rodzinne, mogą zakłócać pracę organizmu. Jednym z objawów takiego rozchwiania bywa wysypka. Dzieje się tak dlatego, że układ nerwowy i skóra komunikują się ze sobą za pomocą tzw. neuroprzekaźników (związków chemicznych, które pomagają przesyłać informacje między komórkami nerwowymi). Pod wpływem wydzielanej podczas stresu histaminy rozszerzają się znajdujące się w skórze naczynia krwionośne. Dodatkowo w tym czasie dochodzi zwykle do zwiększonego wydzielania potu.  I właśnie to wszystko razem może spowodować pojawienie się bąbli pokrzywkowych. Co ciekawe, niekiedy taka wysypka pojawia się pozornie bez przyczyny. Dochodzi do tego najczęściej u osób zamkniętych w sobie, które stale tłumią emocje i mają duże trudności z wyrażaniem swoich uczuć. Wysypka, której przyczyną bywa napięcie nerwowe, to najczęściej tzw. pokrzywka cholinergiczna. Jest to rodzaj drobnych, ale bardzo swędzących bąbli na zaróżowionej skórze. Ich średnica nie przekracza 1–3 mm. U wielu osób wysiew takich wykwitów może zacząć się także podczas wysiłku fizycznego, po gorącej kąpieli lub obfitym posiłku, czyli w sytuacjach, które sprzyjają poceniu się. Pokrzywkę wywołują też:

  • urazy mechaniczne, np. gdy o skórę ociera ciasna bielizna
  • zmiany temperatury – najczęściej zimno
  • słońce – bąble pojawiają się po kilku minutach od opalania i utrzymują się przez parę godzin (ten rodzaj pokrzywki jest niezwykle rzadki).

Bąble pojawiają się zwykle na tułowiu, ale zdarza się, że są tylko np. na bocznych powierzchniach palców rąk. Charakterystyczną dla tej wysypki są dwie cechy.

  1. Często pojawia się u osób bardzo młodych 15-25-letnich – one zdecydowanie  silniej przeżywają huśtawki emocjonalne niż dojrzali ludzie
  2. Bąble utrzymują się około dwóch godzin, potem znikają bez śladu. Ponownie pojawiają się następnego dnia lub... po kilku tygodniach. Takie objawy mogą powtarzać się przez lata.

Gdy pokrzywka utrzymuje się dłużej niż kilka godzin lub często powraca, dermatolog powinien ustalić powód jej powstawania. Może się bowiem okazać, że jest to np. reakcja alergiczna (zwykle uczulenie na leki, jedzenie, pyłki roślin albo kosmetyki) lub jakaś choroba skóry. Po wykluczeniu tych przyczyn lekarz może podejrzewać, że ma do czynienia właśnie z pokrzywką cholinergiczną. By zyskać całkowitą pewność, zleca czasem wykonanie w gabinecie np. kilkudziesięciu przysiadów albo próbę wysiłkową na bieżni (sprawdza, czy bąble pojawią się pod wpływem potu).

Czas na kurację

Pokrzywka cholinergiczna jest łatwa do leczenia. Dobre efekty daje stosowanie przez kilka miesięcy preparatów antyhistaminowych, czasem mogą się też okazać potrzebne łagodne leki uspokajające. Ich regularne zażywanie pozwala na złagodzenie objawów choroby (bąbli jest znacznie mniej i nie swędzą tak mocno), a także zmniejszenie częstotliwości pojawiania się wysypki. U niektórych osób udaje się wyeliminować dolegliwość raz na zawsze.

Polecamy:

Mam wysypkę! Co to może być?

Swędzi mnie skóra, ale nie mam wysypki

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!