Jakie są rodzaje osteoporozy?

Jakie są rodzaje osteoporozy?
Osteoporoza, czyli zanik kości, może mieć wiele przyczyn. Istotą osteoporozy zawsze jest zaburzenie równowagi równocześnie zachodzących procesów tworzenia nowej i niszczenia starej kości. W zależności od przyczyn choroby, wyróżnia się kilka postaci osteoporozy.
/ 26.08.2010 15:04
Jakie są rodzaje osteoporozy?

Osteoporoza pierwotna

Ta postać choroby jest najczęściej spotykana i stanowi aż 80% przypadków. Wśród tej postaci wyróżnia się następujące typy:

  • Osteoporoza pomenopauzalna

Inaczej osteoporoza typu I. Jest to bardzo często spotykana postać choroby. Dotyczy ona kobiet po menopauzie, czyli mniej więcej po 50 roku życia. Jej powstawanie ma ścisły związek z wygasaniem czynności jajników u kobiet w tym wieku. Jajniki kobiet w wieku prokreacyjnym produkują wiele hormonów płciowych. Należą do nich m.in. estrogeny – hormony ściśle wpływające na metabolizm kostny i działające ochronnie na szkielet. Ich zmniejszone stężenie w i po okresie klimakterium powoduje znaczne przyspieszenie niszczenia kości, zmniejszenie masy kostnej i w konsekwencji rozwój osteoporozy. Proces ten może zostać jeszcze bardziej przyspieszony przez niedobór w diecie wapnia i witaminy D oraz brak aktywności fizycznej. W osteoporozie u kobiet po menopauzie ubytek masy kostnej wynosi średnio 2-3% na rok przez pierwszych 10 lat. Po tym okresie tempo utraty kości zmniejsza się, ale nadal postępuje.

  • Osteoporoza starcza

Inaczej: typu II. Ten typ osteoporozy dotyczy osób po 70. roku życia, dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Przyczynę, poza samym wiekiem, stanowi niedobór wapnia, który może wystąpić nawet przy odpowiednim jego spożywaniu. Dzieje się tak, gdyż w wieku podeszłym osłabieniu ulega wchłanianie tego pierwiastka w przewodzie pokarmowym. Ponadto w rozwoju choroby duży udział ma mała aktywność fizyczna osób starszych.

  • Osteoporoza idiopatyczna 

Jej przyczyna pozostaje nieznana, występuje rzadko, u ludzi w różnym wieku, także u dzieci i młodzieży.

Czytaj też: Cukrzyca typu 2 - choroba dziedziczna?

Osteoporoza wtórna

Ten typ choroby stanowi około 20% przypadków i jest konsekwencją istnienia innych schorzeń lub przyjmowanych leków. Przyczyny osteoporozy wtórnej obejmują:

  • Zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego – nadczynność i niedoczynność kory nadnerczy, tarczycy, nadczynność przytarczyc, zaawansowana cukrzyca,  niedoczynność gonad (jąder i jajników).
  • Choroby przewodu pokarmowego związane ze złym wchłanianiem wapnia (m.in. celiakia, stan po usunięciu żołądka).
  • Długotrwałe leczenie kortykosteroidami.
  • Choroby narządu ruchu i tkanki łącznej – reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, rzadkie zespoły genetyczne (Marfana, Ehlersa-Danlosa), długotrwałe unieruchomienie, martwica jałowa kości.
  • Choroby nowotworowe – szpiczak mnogi, białaczka szpikowa, chłoniaki, przerzuty nowotworowe do kości.
  • Przewlekłe choroby wątroby i nerek.
  • Choroby układu oddechowego – przewlekła obturacyjna choroba płuc, mukowiscydoza.

Polecamy: Osteoporoza - sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA