Wzrasta fala zachorowań na COVID. Czy będziemy nosić maseczki?
Spis treści:
Zalecenie noszenia maseczek
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie dotyczące m.in. zachorowań na COVID-10. Wzięli w nim udział m.in. konsultant krajowy do spraw chorób zakaźnych prof. Miłosz Parczewski, przedstawiciele Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych oraz szef GIS Paweł Grzesiowski.
Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski zaznaczył, że wzrasta fala zachorowań.
Będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, dezynfekcję powierzchni, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, grypy i RSV
— powiedział Paweł Grzesiowski, cytowany przez wp.pl.
Podkreślił również, że wzrasta liczba chorych, którzy trafiają do szpitali, choć nie są to pacjenci z chorobą o tak ciężkim przebiegu, jak miało to miejsce w czasie pandemii.
Wzrost zakażeń COVID
Na początku lipca resort zdrowia odnotował wzrost liczby zakażeń wirusem SAARS-CoV-2, kiedy to dziennie przybywało ok. 60 przypadków zakażenia. Pod koniec sierpnia było to już ponad 200 przypadków, a w sierpniu ponad 400 dziennie.
Dane te dotyczą jedynie testów przeprowadzanych w szpitalach oraz przez lekarzy POZ, nie uwzględniają zatem testów kupowanych i wykonywanych przez pacjentów na własną rękę.
Będziemy nosić maseczki?
Jak mówił na antenie PR24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, prawdopodobnie szczyt zachorowań nastąpi w październiku.
Wiceminister zdementował jednak możliwość wprowadzenia obostrzeń w najbliższym czasie. Jednocześnie zachęcił, by osoby, które nie są zdrowe, zostały w izolacji i używały maseczek.
Zapewnił, że ministerstwo obserwuje sytuacje, a we wrześniowym posiedzeniu zespół ministerialny zbierze się, by przeanalizować dane z sierpnia, tym razem z uwzględnieniem również danych m.in. o sprzedaży testów w aptekach.
Czytaj także:
Objawy COVID-19. Jakie występują teraz najczęściej?
Long COVID u dzieci i młodzieży. Jak zabezpieczyć najmłodszych przed chorobami?
Jak odróżnić infekcję RSV od grypy i COVID-19?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!