Jak odróżnić infekcję RSV od grypy i COVID-19?

rsv grypa covid jak odróżnić fot. Adobe Stock, Seventyfour
Lekarze alarmują, że na oddziały szpitalne trafia w tym roku coraz więcej dzieci zakażonych trzema wirusami: RSV, wirusem grypy, pojawiają się też przypadki COVID-19. Odróżnienie od siebie tych infekcji jest ważne, ponieważ pozwala dobrać odpowiednie leczenie. Nie jest to zadanie łatwe, bo objawy są podobne.
/ 16.12.2022 05:16
rsv grypa covid jak odróżnić fot. Adobe Stock, Seventyfour

Spis treści:

  1. RSV, grypa czy COVID-19 - jak odróżnić?
  2. RSV, grypa czy COVID-19 - leczenie

Infekcja RSV, grypa, a może COVID-19? Jak je odróżnić?

Zakażenia wirusem RSV, grypa i COVID-19 mogą dawać bardzo podobne objawy. Każda z wymienionych chorób może powodować kaszel, gorączkę, katar czy ból gardła. Ich odróżnienie nie jest więc prostym zadaniem. Niewielkie różnice mogą pomóc zidentyfikować przyczynę dolegliwości. 

RSV, grypa, COVID-19 - jak odróżnić?
Objaw Wirus RSV Grypa COVID-19
Gorączka czasami często czasami
Kaszel często  często  często
Katar często czasami  czasami
Duszność, trudności w oddychaniu czasami rzadko często
Ból głowy czasami często często
Utrata smaku/zapachu rzadko rzadko czasami
Bóle mięśni i stawów rzadko często czasami
Wymioty lub biegunka rzadko czasami czasami
Ból gardła rzadko czasami często
Świszczący oddech często rzadko rzadko
Zmęczenie, osłabienie mięśni rzadko często często

Grypa rozwija się szybko. Objawy grypy pojawiają się w ciągu kilku godzin z pełną siłą, zwykle w ciągu 1-2 dni od kontaktu z chorym. RSV i COVID-19 mają dłuższy czas inkubacji wirusa, a ich symptomy rozwijają się stopniowo i wolniej niż w przypadku grypy. 

Grypie i zakażeniu koronawirusem częściej towarzyszą z kolei objawy żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty), zwłaszcza u dzieci. Także osłabienie mięśni i zmęczenie są bardziej charakterystyczne dla tych dwóch infekcji.

U dzieci zakażenie RSV częściej niż pozostałe infekcje powoduje świszczących oddech. Możesz usłyszeć nietypowe dźwięki podczas wydychania powietrza. Charakterystyczny jest także silny mokry kaszelTen patogen, podobnie jak wirus grypy, jest najgroźniejszy dla niemowląt. 

Szybkie testy diagnostyczne RSV, COVID-19 i grypy

Ogromnym ułatwieniem w odróżnieniu RSV, grypy i COVID-19 są szybkie testy diagnostyczne (np. Test Combo Antygen). Wystarczy pobrać wymaz z nosa. Wynik pozwala dobrać właściwe leczenie, a może być ono inne w zależności od tego, który wirus wywołał chorobę. 

A może to przeziębienie?

Może ci też dokuczać przeziębienie, które powszechnie atakuje w sezonie jesienno-zimowym. W tym przypadku objawy będą łagodniejsze. Temperatura zazwyczaj jest tylko nieznacznie podwyższona (u dzieci może być wyższa niż u dorosłych), dominujący jest katar, kichanie, łzawienie oczu.

Jak leczy się infekcję RSV, grypę, a jak COVID-19?

Leczenie RSV, grypy i COVID-19 polega głównie na łagodzeniu objawów. Na kaszel stosuje się inhalacje, a na współwystępujące bóle i gorączkę dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe (paracetamol, ibuprofen). 

W przypadku grypy udowodnioną skuteczność w skracaniu choroby i zmniejszeniu nasilenia objawów mają niektóre leki przeciwwirusowe (np. oseltamiwir lub zanamiwir), choć jest to choroba, która ustępuje sama. Preparaty te są jednak najbardziej skuteczne, gdy zostaną podane w ciągu pierwszych 48 godzin choroby. Na zakażenie RSV nie ma specyficznego lekarstwa, choroba ustępuje samoistnie. W przypadku COVID-19 leczenie zależy od nasilenia objawów. Na ogół choroba ustępuje sama, a kuracja polega na łagodzeniu objawów. 

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto pamiętać, że przeciwko niektórym wirusom można się zaszczepić. Dostępne są szczepienia przeciwko grypie i COVID-19 - można je przyjąć w tym samym czasie. Na grypę nadal możesz się zaszczepić, ponieważ szczyt zachorowań przypada na miesiące styczeń-marzec. 

Źródła:
Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych (IDSA),
Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Czytaj także:
Wirus RSV – zagrożenie dla wcześniaków
Co to jest grypa typu A? Objawy, profilaktyka, leczenie
Grypa żołądkowa (jelitowa) - objawy, przebieg, leczenie. Co jeść i pić przy jelitówce?
Grypa a przeziębienie - jak odróżnić objawy grypy i przeziębienia?
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA