Kampania edukacyjna na temat komórek macierzystych – „Bezcenny Dar”

Wcześniaki, dzięki rozwojowi medycyny, mają duże szanse na przeżycie!
Ponad połowa Polaków nie słyszała o komórkach macierzystych i o możliwości ich wykorzystania w leczeniu ludzi. Kampania edukacyjny „Bezcenny dar” ma na celu zmienić te statystyki. Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród przyszłych rodziców, że przeszczepienie komórek jest rutynowym postępowaniem klinicznym.
/ 21.06.2011 09:56
Wcześniaki, dzięki rozwojowi medycyny, mają duże szanse na przeżycie!

Kampania edukacyjna na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej „Bezcenny Dar” przede wszystkim skierowana jest do przyszłych mam oraz ojców.

Brak wiedzy o komórkach macierzystych

W polskim społeczeństwie funkcjonuje wiele nieprawdziwych i nieaktualnych opinii na temat komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Wyniki badania opinii publicznej „Wiedza na temat komórek macierzystych z krwi pępowinowej” pokazują, że 44 proc. badanych nie słyszała w ogóle o komórkach macierzystych, a ponad połowa nie słyszała i nie wie, w jaki sposób można je wykorzystać. Ponad 50 proc. nie wie również, że komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w leczeniu człowieka.

- Przed rozpoczęciem kampanii edukacyjnej na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej „Bezcenny Dar” przeprowadziliśmy badania, które potwierdziły potrzebę budowania świadomości przyszłych rodziców na temat komórek macierzystych i możliwości ich wykorzystania. Prawie połowa młodych dorosłych nie wie, jaki potencjał tkwi w tych drogocennych komórkach, których zdeponowanie daje rodzicom większe poczucie bezpieczeństwa – mówi Tomasz Baran, dyrektor
w PBKM.

Przeczytaj: Krew pępowinowa brata uratowała jej życie

Warsztaty edukacyjne w Warszawie

W ramach kampanii edukacyjnej na rzecz komórek macierzystych z krwi pępowinowej „Bezcenny Dar” zostaną zorganizowane warsztaty edukacyjne dla dziennikarzy i ginekologów pod wspólnym tytułem „Akademia Komórek Macierzystych”. Warsztaty mają na celu przybliżenie i pogłębienie wiedzy na temat komórek macierzystych z krwi pępowinowej oraz zaprezentowanie aktualnych badań i informacji dotyczących ich wykorzystania w leczeniu. Jednym z głównych elementów kampanii jest również piknik edukacyjny dla przyszłych rodziców, kobiet w ciąży oraz rodzin z dziećmi. Podczas spotkania będzie można otrzymać rzetelną wiedzę na temat krwi pępowinowej oraz skorzystać z porad ekspertów, m.in. hematologa i ginekologa. Piknik odbędzie się 9 lipca br. w Parku Pola Mokotowskie w Warszawie w godz. 11:00-16:00.

Ambasador kampanii - Dorota Paluszek tak mówi o swojej drodze edukacji na temat krwi pępowinowej:

- Dowiedziałam się o możliwości pobrania krwi pępowinowej będąc już w ciąży. Nie wahałam się ponieważ krew pobrana przy porodzie mojego syna mogła uzdrowić Dominikę. Uważam, że wielu rodziców zdecydowałoby się na zdeponowanie krwi pępowinowej jeśli tylko wiedziałoby, że istnieje taka możliwość i jakie właściwości mają komórki macierzyste z niej pochodzące. Obecnie poza rodzinnymi bankami istnieje możliwość zdeponowania krwi pępowinowej w publicznych bankach. Ta bezcenna krew może uratować czyjeś życie zamiast zostać zutylizowana po porodzie.

Zobacz też: Pierwszy przeszczep komórek macierzystych z banku krwi

Inicjatorem kampanii jest Polski Bank Komórek Macierzystych.

Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie www.bezcennydar.pl.

Źródło: Informacja prasowa/ ak

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA