Dziecko – szczepić czy nie szczepić?

UK: Rekordowo niski poziom zakażeń MRSA / fot. Fotolia
Szczepionki, tak jak każdy lek, mają działania niepożądane. Mogą one, ale nie muszą, wystąpić u pacjenta po szczepieniu. Czy należy obawiać się szczepienia? Co zrobić jeśli u dziecka po szczepieniu jest gorączka, obrzęk lub zaczerwienienie?
/ 27.05.2011 22:37
UK: Rekordowo niski poziom zakażeń MRSA / fot. Fotolia

Co to jest odczyn poszczepienny?

W przypadku szczepionek możemy mówić o niepożądanych odczynach poszczepiennych (NOP). Są to nieprawidłowe reakcje organizmu, występujące po podaniu szczepionki. Odczyny te mają zazwyczaj łagodny przebieg i występują rzadko, jednakże sporadycznie zdarzają się również poważniejsze reakcje organizmu.

Przyczyną występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych może być działanie samej szczepionki, na przykład w skutek uczulenia na składnik preparatu, nieprawidłowe podanie szczepionki przez personel medyczny lub inne uwarunkowania, występujące przypadkowo w czasie podania szczepionki.

Odczyny poszczepienne mogą pojawiać się bezpośrednio po podaniu szczepionki, lub po dłuższym czasie od szczepienia.

Przeczytaj też: Chore dziecko - szczepić czy nie?

 Wystąpienie niepożądanych odczynów poszczepiennych zawsze należy zgłosić lekarzowi.

Jak często zdarzają się odczyny niepożądane?

Częstość występowania NOP jest mała, w Polsce jest to przeciętnie 1 odczyn poszczepienny na 10 000 zaszczepień. Jednakże poszczególne szczepionki dają różną częstość występowania NOP – od bardzo rzadkich (np. porażenie po szczepionce polio 1/ 1 000 000 zaszczepień) – po bardzo częste (objawy miejscowe po podaniu szczepionki odra-świnka-różyczka 1/10 zaszczepień).

Kiedy trzeba się niepokoić i co należy zrobić?

W przypadku szczepienia dzieci, niepokój rodziców powinna wzbudzić wysoka gorączka do 3 dni po szczepieniu, wysypka, trudności z oddychaniem, nieukojony płacz, czy duży, zaczerwieniony obrzęk w miejscu podania szczepionki.

• W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki po szczepieniu można podać dziecku lek przeciwgorączkowy. O pomoc w wyborze konkretnego leku dla naszego dziecka warto poprosić farmaceutę w aptece. Uwzględni on wiek dziecka oraz ewentualne przeciwwskazania. Jeżeli gorączka nie ustąpi po podaniu leków lub towarzyszyć jej będą inne objawy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

• Obrzęk lub zaczerwienienie wymaga jedynie obserwacji. W przypadku, jeżeli na skórze pojawi się duży odczyn lub ropień należy skonsultować się z lekarzem.

• Jeżeli w miejscu wstrzyknięcia szczepionki występuje ból, można podać dziecku leki przeciwbólowe.

• W sytuacji, kiedy występuje wyjątkowa drażliwość dziecka lub zaburzenia ruchomości kończyny należy skonsultować się z lekarzem.

Zaszczep dziecko!

Pomimo faktu występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, większym ryzykiem jest zaniechanie szczepienia niż jego przeprowadzenie. Niepożądane reakcje organizmu występują dosyć rzadko i z reguły są łagodne, natomiast zachorowanie na chorobę i jej powikłania, mogą mieć znacznie poważniejsze skutki.

Przeczytaj: Szczepionka przeciwko chorobie Alzheimera

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA