Badania przeprowadzone w Szwajcarii pokazały, że podczas Mistrzostw Świata w 2002 roku liczba pacjentów mających problemy kardiologiczne wzrosła aż o 60%. Najciekawszy jednak jest fakt, że drużyna szwajcarska nie brała udziału w tych mistrzostwach.
Cztery lata później, w 2006 roku, podczas Mundialu w Niemczech wyniki badań Szwajcarów zostały potwierdzone przez niemieckich badaczy. W dniach, kiedy mecze rozgrywała niemiecka drużyna mężczyźni byli trzykrotnie bardziej narażeni na zawał niż w czasie kilku tygodni przed rozpoczęciem mistrzostw. Okazało się, że to nie wynik meczu wpływa na wystąpienie incydentów kardiologicznych, ale jego przebieg.
Z kolei w 1998 brytyjscy naukowcy zbadali mężczyzn podczas meczu, w którym Anglia odpadła z turnieju pokonana w rzutach karnych – ryzyko zawału znacznie wzrosło. W trakcie tego samego turnieju francuscy lekarze obserwowali kibiców z Francji – w tym przypadku nie odnotowano wzrostu zagrożenia zawałem – mógł mieć na to wpływ fakt, że drużyna francuska bardzo dobrze radziła sobie podczas turnieju.
Zobacz też: Antynowotworowe działanie kwasu foliowego na dzieci
Źródło: rp.pl/kr
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!