Sztuczne ramię sterowane myślami

"Wrota mózgu" pozwalają osobie sparaliżowanej na wykonywanie prostych czynności fot. Fotolia
„Wrota mózgu” to niezwykły wynalazek amerykańskich naukowców, który umożliwia osobom sparaliżowanym wykonywanie prostych czynności wyłącznie za pomocą myśli – donosi „Gazeta Wyborcza” w artykule „Wrota do mózgu”.
/ 17.05.2012 13:11
"Wrota mózgu" pozwalają osobie sparaliżowanej na wykonywanie prostych czynności fot. Fotolia

Amerykańscy naukowcy, a wśród nich prof. John Donoghue z Brown University, stworzyli niezwykłą maszynę nazywaną „BrainGate” czyli „Wrota mózgu”. Wynalazek umożliwia całkowicie sparaliżowanym osobom poruszanie sztucznym ramieniem wyłącznie za pomocą myśli. Dzięki tej technologii, osoby, które dotąd były w pełni zależne od swoich opiekunów, mogły po raz pierwszy samodzielnie sięgnąć na przykład po kubek z kawą. A to wszystko za sprawą maleńkiego układu scalonego umieszczonego na powierzchni kory mózgowej, który umożliwia odczytanie wysyłanych przez mózg sygnałów. Układ odczytuje co dzieje się w części mózgu odpowiedzialnej za ruch i w chwili, gdy pacjent wyobraża sobie, że podnosi rękę, mechaniczne ramię wykonuje tę czynność za niego.

Próby stworzenia takiego urządzenia zostały podjęte już w 2004 roku, jednak maszyna umożliwiała tylko przesuwanie kursora po ekranie komputera i nie działała w trójwymiarze.

„Wrota mózgu” są systemem niezwykle skomplikowanym i generują ogromne koszty, więc używanie ich na szerszą skalę, nie jest obecnie możliwe. Naukowcy obiecują jednak, że dołożą wszelkich starań, aby w przyszłości sparaliżowane osoby mogły odzyskać pełną sprawność.

Zobacz też: Oko zwierciadłem mózgu

Źródło: Gazeta Wyborcza, „Wrota do mózgu”; 17.05.2012/ ms

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!