Gluten jest czynnikiem wyzwalającym, to znaczy że u osób z nadwrażliwością na gluten wyzwoli odpowiedź zapalną i objawy celiakii. Przyczyny celiakii ciągle pozostają nieznane. Na pewno są to czynniki genetyczne, z których część zidentyfikowano, ale podkreśla się również możliwą rolę czynników środowiskowych i zakażeń układu pokarmowego.
Kiedy?
Obecne zalecenia ESPHAGAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) mówią, aby glutenu nie wprowadzać zbyt wcześnie czyli przed 4 miesiącem życia ani zbyt późno – po 7 miesiącu życia. Pokrywają się z nimi zalecenia zespołu ekspertów Konsultanta Krajowego ds. Pediatrii. Według nich do diety dzieci karmionych piersią gluten powinien zacząć być powoli włączany w 5-6 miesiącu życia, najlepiej jeszcze podczas karmienia piersią. Podobnie dzieci karmione sztucznie powinny gluten zacząć przyjmować do końca 6 miesiąca życia, ale nie przed 5.
Wprowadzanie glutenu do diety dziecka powinno rozpocząć się między 5 a 6 miesiącem życia, ale nie wcześniej. Gluten powinien być wprowadzany stopniowo, początkowo tylko jako dodatek do mleka matki lub preparatów zastępczych.
Czytaj też: Jak uzupełniać dietę niemowlaka?
Jak?
Po pierwsze stopniowo. Niestety nie ma jeszcze opracowanego dokładnego schematu włączania glutenu określającego, jakie ilości glutenu i w jakich odstępach czasowych powinny być wprowadzane. Należy się kierować zaleceniami żywienia dzieci w 1 roku życia.
Należy uważać na artykuły i poradniki dotyczące żywienia dzieci i wprowadzania glutenu dostępne w internecie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na datę publikacji oraz literaturę źródłową. Ostatnie zalecenia dotyczące żywienia dzieci pochodzą z 15 maja 2007 roku. Zmieniono wtedy między innymi okres kiedy najlepiej wprowadzać gluten. Najbezpieczniej poprosić lekarza pediatrę o aktualne wytyczne i zalecenia.
Polecamy: Dieta bezglutenowa u malucha – jakie produkty?
Ile?
W pierwszym okresie, czyli w 5-6 miesiącu powinny to być niewielkie ilości – raz dziennie pół łyżeczki, ok 2-3 g kaszki lub kleiku zbożowego glutenowego. Kleik glutenowy sporządzony jest z takich zbóż, jak: pszenica, jęczmień lub żyto - podawany sam lub dodawany do przecieru jarzynowego, albo mleka. Produkty zbożowe wprowadzane w 1 roku życia powinny być wzbogacone w żelazo. Od 7 miesiąca życia ilość glutenu w diecie powinna być stopniowo zwiększana. Sucharki, biszkopty oraz małe ilości pieczywa powinno być stopniowo wprowadzane od 10 miesiąca życia.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!