Po jakim czasie wykonać test ciążowy, żeby jak najwcześniej dowiedzieć się o ciąży? Wiarygodna odpowiedź zależy od tego, kiedy miałaś owulację, ile minęło od współżycia i czy twoje cykle miesiączkowe są regularne.
Na skróty:
- Kiedy zrobić test ciążowy
- Test ciążowy: po jakim czasie od stosunku
- Wiarygodny wynik testu ciążowego
- Test ciążowy pokazał błędny wynik
Kiedy zrobić test ciążowy?
Pamiętaj, że wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około 6-7 dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka. Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. Po jakim czasie można więc zrobić test ciążowy?
Najlepszym momentem na przeprowadzenie badania jest spodziewany termin krwawienia miesięcznego. Zobacz, jak odczytać wynik testu ciążowego, bo w emocjach wiele przyszłych mam omylnie go interpretuje.
Test ciążowy: po jakim czasie od stosunku
Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po stosunku i owulacji zakładając, że do zapłodnienia doszło w jej dniu. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. Jeśli jesteś bardzo niecierpliwa, możesz udać się na badania krwi na obecność hormonu beta-hCG - da najbardziej wiarygodny wynik i wcześniej, niż test ciążowy z moczu.
Wiarygodny wynik testu ciążowego
Domowe testy ciążowe są dostępne w aptekach i supermarketach. Wykrywają one obecność beta-hCG w moczu. Jest to hormon wytwarzany przez zarodek od chwili zagnieżdżania się w ścianie macicy. Jego stężenie na początku ciąży jest niewielkie, ale sukcesywnie rośnie - podwaja się co drugi dzień do 3. miesiąca ciąży. Po tym czasie stopniowo się obniża.
W wypadku testów o czułości mniejszej od 500 IU/l wiarygodny wynik można otrzymać już 10 dni po zapłodnieniu (jeśli doszło do niego podczas owulacji, czyli 14. dnia u kobiety, która ma regularne, 28-dniowe cykle). Test o czułości 500-800 IU/l powinien dać wiarygodny wynik w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.
Jeżeli czułość testu wynosi 25mIU/ml oznacza to, że badanie wypadnie pozytywnie, gdy ilość hCG w moczu będzie wynosić 25mIU/ml lub więcej. Przy niższych wartościach, nawet jeżeli doszło do zapłodnienia, wyniki są negatywne. Dlatego tak istotną rolę odgrywa czas, jaki upłynął od stosunku w chwili wykonywania testu ciążowego.
Test ciążowy pokazał błędny wynik
W przypadku nieregularnych miesiączek, kiedy trudno ustalić datę kolejnego krwawienia, test należy wykonać 14 dni po stosunku, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Wówczas stężenie badanego hormonu powinno być odpowiednio wysokie, aby test mógł go wykryć.
Negatywny wynik testu ciążowego, zwłaszcza wykonanego w pierwszych tygodniach po stosunku, nie wyklucza ciąży na 100%. W takiej sytuacji dla pewności warto powtórzyć więc badanie po 1-2 tygodniach, ale tylko wtedy, gdy nadal nie występuje miesiączka.
Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w macicy około 8-12. dnia od połączenia się plemnika z komórką jajową. Na początku stężenia hCG są bardzo niskie, dlatego testy ciążowe mogą w tym okresie jeszcze wypadać negatywnie. Wiele zależy od czułości danego testu. Jego czułość mówi o tym, przy jakim najniższym stężeniu hCG wypada on dodatnio.
Zapoznaj się z tymi tematami: Czego możesz się spodziewać na początku ciążyPierwsze objawy ciążyTo nie ciąża... Niepokojące objawy cyklu menstruacyjnegoCiąża tydzień po tygodniu: jak wygląda dziecko, co może ci towarzyszyć
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!