Kiedy zrobić test ciążowy, po ilu dniach, aby był jak najbardziej wiarygodny

Test ciążowy w rękach fot. Adobe Stock
Wiarygodny wynik można otrzymać już 10 dni po zapłodnieniu w przypadku testów o czułości mniejszej od 500 IU/l. Test o czułości 500-800 IU/l może być wiarygodny w dniu spodziewanej miesiączki.
Test ciążowy w rękach fot. Adobe Stock

Po jakim czasie wykonać test ciążowy, żeby jak najwcześniej dowiedzieć się o ciąży? Wiarygodna odpowiedź zależy od tego, kiedy miałaś owulację, ile minęło od współżycia i czy twoje cykle miesiączkowe są regularne. 

Na skróty:

Kiedy zrobić test ciążowy?

Pamiętaj, że wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa około 6-7 dni, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka. Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. Po jakim czasie można więc zrobić test ciążowy?

Najlepszym momentem na przeprowadzenie badania jest spodziewany termin krwawienia miesięcznego. Zobacz, jak odczytać wynik testu ciążowego, bo w emocjach wiele przyszłych mam omylnie go interpretuje. 

Test ciążowy: po jakim czasie od stosunku 

Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po stosunku i owulacji zakładając, że do zapłodnienia doszło w jej dniu. Dopiero po tym wydarzeniu hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. Jeśli jesteś bardzo niecierpliwa, możesz udać się na badania krwi na obecność hormonu beta-hCG - da najbardziej wiarygodny wynik i wcześniej, niż test ciążowy z moczu.

Wiarygodny wynik testu ciążowego

Domowe testy ciążowe są dostępne w aptekach i supermarketach. Wykrywają one obecność beta-hCG w moczu. Jest to hormon wytwarzany przez zarodek od chwili zagnieżdżania się w ścianie macicy. Jego stężenie na początku ciąży jest niewielkie, ale sukcesywnie rośnie - podwaja się co drugi dzień do 3. miesiąca ciąży. Po tym czasie stopniowo się obniża.

W wypadku testów o czułości mniejszej od 500 IU/l wiarygodny wynik można otrzymać już 10 dni po zapłodnieniu (jeśli doszło do niego podczas owulacji, czyli 14. dnia u kobiety, która ma regularne, 28-dniowe cykle). Test o czułości 500-800 IU/l powinien dać wiarygodny wynik w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki.

Jeżeli czułość testu wynosi 25mIU/ml oznacza to, że badanie wypadnie pozytywnie, gdy ilość hCG w moczu będzie wynosić 25mIU/ml lub więcej. Przy niższych wartościach, nawet jeżeli doszło do zapłodnienia, wyniki są negatywne. Dlatego tak istotną rolę odgrywa czas, jaki upłynął od stosunku w chwili wykonywania testu ciążowego.

Test ciążowy pokazał błędny wynik

W przypadku nieregularnych miesiączek, kiedy trudno ustalić datę kolejnego krwawienia, test należy wykonać 14 dni po stosunku, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Wówczas stężenie badanego hormonu powinno być odpowiednio wysokie, aby test mógł go wykryć.

Negatywny wynik testu ciążowego, zwłaszcza wykonanego w pierwszych tygodniach po stosunku, nie wyklucza ciąży na 100%. W takiej sytuacji dla pewności warto powtórzyć więc badanie po 1-2 tygodniach, ale tylko wtedy, gdy nadal nie występuje miesiączka.

Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się w macicy około 8-12. dnia od połączenia się plemnika z komórką jajową. Na początku stężenia hCG są bardzo niskie, dlatego testy ciążowe mogą w tym okresie jeszcze wypadać negatywnie. Wiele zależy od czułości danego testu. Jego czułość mówi o tym, przy jakim najniższym stężeniu hCG wypada on dodatnio.

Zapoznaj się z tymi tematami: Czego możesz się spodziewać na początku ciążyPierwsze objawy ciążyTo nie ciąża... Niepokojące objawy cyklu menstruacyjnegoCiąża tydzień po tygodniu: jak wygląda dziecko, co może ci towarzyszyć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!