Test ciążowy wynik fot. Adobe Stock

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Pozytywny wynik testu ciążowego, oznaczający ciążę, to w testach tradycyjnych dwie kreski w okienku C i T. Kreska w obszarze C oznacza brak ciąży, a kreska jedynie w okienku T - wynik testu nieprawidłowy.
Test ciążowy wynik fot. Adobe Stock

Pozytywny wynik testu ciążowego oznacza ciążę - jedna intensywna kreska w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) daje niemal 100% pewność, że spodziewasz się dziecka. Linia w obszarze (T) może być o wiele jaśniejsza od linii w obszarze (C), ale wynik testu ciążowego jest wtedy też pozytywny.

Jak działa domowy test ciążowy

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód od czasu zagnieżdżania się w ścianie macicy. Ten hormon to beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety (z wyjątkiem rzadkich przypadków nowotworów narządu rodnego). Żadne pokarmy czy leki nie mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowego.

Jak i kiedy wykonać test ciążowy, by wynik był wiarygodny

Przed wykonaniem badania należy zadbać o to, aby test był wiarygodny. Żeby tak się stało, trzeba go przeprowadzić w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki - 2 tygodnie od owulacji lub przy nieregularnych cyklach - 14 dni po stosunku. Następnie należy go wykonać w odpowiedni sposób (zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce). Dopiero gdy te warunki zostaną spełnione, można odczytać wynik testu ciążowego.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych:

  • strumieniowe,
  • paskowe,
  • płytkowe.

Różnią się one między sobą wyglądem i metodą wykonywania. Generalna zasada odczytywania wyniku jest taka sama.

Kiedy test ciążowy został wykonany prawidłowo

Jeżeli test ciążowy były przeprowadzony w odpowiedni sposób, na teście powinna być widoczna linia w tzw. obszarze kontrolnym. W testach płytkowych i strumieniowych przy okienku odczytu przeważnie widnieją literki C i T oznaczające obszar kontrolny (C) i obszar testowy (T). W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Jeżeli na teście nie jest widoczna żadna linia lub linia znajduje się w obszarze testowym okienka odczytu (T), wynik testu ciążowego jest nieważny: oznacza, że badanie zostało źle wykonane. Najprawdopodobniej użyto zbyt małej ilości moczu. W takiej sytuacji należy zrobić kolejny test ciążowy.

Test ciążowy wynik: kiedy to brak ciąży

Jeżeli jesteś pewna, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo, kolej na odczytanie wyniku. Jeżeli w polu odczytu znajduje się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym, test jest negatywny. Oznacza, że nie doszło do zapłodnienia.

Pozytywny wynik testu ciążowego

Jeżeli na teście widoczne są 2 linie (w obszarze kontrolnym i testowym) oznacza to, że badanie było wykonane prawidłowo i jesteś w ciąży. Wynik testu uznaje się za dodatni nawet, gdy druga kreska jest słabo widoczna.

Artykuł pierwotnie opublikowany 22.06.2010.

Zobacz także: Starasz się o dziecko? Pomyśl o teście owulacyjnymAntykoncepcja - 5 metod zapobiegania ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!