Test ciążowy wynik fot. Adobe Stock

Test ciążowy - jak odczytać wynik?

Pozytywny wynik testu ciążowego, oznaczający ciążę, to w testach tradycyjnych dwie kreski w okienku C i T. Kreska w obszarze C oznacza brak ciąży, a kreska jedynie w okienku T - wynik testu nieprawidłowy.
Test ciążowy wynik fot. Adobe Stock

Pozytywny wynik testu ciążowego oznacza ciążę - jedna intensywna kreska w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) daje niemal 100% pewność, że spodziewasz się dziecka. Linia w obszarze (T) może być o wiele jaśniejsza od linii w obszarze (C), ale wynik testu ciążowego jest wtedy też pozytywny.

Jak działa domowy test ciążowy

Domowe testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety obecność hormonu produkowanego przez płód od czasu zagnieżdżania się w ścianie macicy. Ten hormon to beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa). Poza ciążą nie jest obecny w organizmie kobiety (z wyjątkiem rzadkich przypadków nowotworów narządu rodnego). Żadne pokarmy czy leki nie mogą wpłynąć na wyniki testu ciążowego.

Jak i kiedy wykonać test ciążowy, by wynik był wiarygodny

Przed wykonaniem badania należy zadbać o to, aby test był wiarygodny. Żeby tak się stało, trzeba go przeprowadzić w odpowiednim czasie, czyli najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki - 2 tygodnie od owulacji lub przy nieregularnych cyklach - 14 dni po stosunku. Następnie należy go wykonać w odpowiedni sposób (zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce). Dopiero gdy te warunki zostaną spełnione, można odczytać wynik testu ciążowego.

Na rynku dostępne są 3 rodzaje testów ciążowych:

  • strumieniowe,
  • paskowe,
  • płytkowe.

Różnią się one między sobą wyglądem i metodą wykonywania. Generalna zasada odczytywania wyniku jest taka sama.

Kiedy test ciążowy został wykonany prawidłowo

Jeżeli test ciążowy były przeprowadzony w odpowiedni sposób, na teście powinna być widoczna linia w tzw. obszarze kontrolnym. W testach płytkowych i strumieniowych przy okienku odczytu przeważnie widnieją literki C i T oznaczające obszar kontrolny (C) i obszar testowy (T). W testach paskowych zwykle nie ma tych oznaczeń, ale w ulotce znajduje się informacja, w którym miejscu powinna pojawić się linia kontrolna (przeważnie na górze pola odczytu).

Jeżeli na teście nie jest widoczna żadna linia lub linia znajduje się w obszarze testowym okienka odczytu (T), wynik testu ciążowego jest nieważny: oznacza, że badanie zostało źle wykonane. Najprawdopodobniej użyto zbyt małej ilości moczu. W takiej sytuacji należy zrobić kolejny test ciążowy.

Test ciążowy wynik: kiedy to brak ciąży

Jeżeli jesteś pewna, że test ciążowy został przeprowadzony prawidłowo, kolej na odczytanie wyniku. Jeżeli w polu odczytu znajduje się tylko jedna linia w obszarze kontrolnym, test jest negatywny. Oznacza, że nie doszło do zapłodnienia.

Pozytywny wynik testu ciążowego

Jeżeli na teście widoczne są 2 linie (w obszarze kontrolnym i testowym) oznacza to, że badanie było wykonane prawidłowo i jesteś w ciąży. Wynik testu uznaje się za dodatni nawet, gdy druga kreska jest słabo widoczna.

Spodziewasz się dziecka? Zrób wyprawkę, nie wydając majątku. Po szczegóły zapraszamy na stronę Answear kod rabatowy.

Artykuł pierwotnie opublikowany 22.06.2010.

Zobacz także: Starasz się o dziecko? Pomyśl o teście owulacyjnymAntykoncepcja - 5 metod zapobiegania ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!