Spis treści:
- Czym jest plamienie?
- Co oznacza plamienie przed okresem?
- Plamienie przed okresem - objaw ciąży
- Plamienie przed okresem a środki antykoncepcyjne
- Jakie badania wykonać?
- Plamienie przed okresem - kiedy iść do lekarza?
Czym jest plamienie?
Plamienie jest lekkim krwawieniem z narządów rodnych, które pojawia się poza cykliczną miesiączką. Plamienie przed okresem jest rodzajem "krwawienia środcyklicznego", czyli występującego w nieoczekiwanym momencie cyklu miesiączkowego. Może mieć różne zabarwienie: od jasnoróżowego po ciemnobrązowe. Jest na tyle niewielkie, że nie wymaga zakładania tamponu ani podpaski.
Krwawienie z pochwy przed okresem jest zauważalne przez kobiety zazwyczaj jako wydzielina połączona z krwią lub sama krew. Zwykle pojawia się niewielka ilość na bieliźnie czy wkładce higienicznej. Jeśli zdarzyło się to raz czy dwa i nie występują poza tym żadne inne objawy, prawdopodobnie nie ma się czym martwić.
Co oznacza plamienie przed okresem?
Plamienie występujące kilka dni przed okresem zazwyczaj jest niegroźna, ale czasami może sygnalizować poważniejsze stany.
Plamienie przed okresem może być związane z:
- owulacją (tzw. plamienie okołoowulacyjne) - to jasnoczerwone krwawienie, które pojawia się ok. 14. dnia cyklu menstruacyjnego i jest wywołane zmianami hormonalnymi,
- krwawieniem implantacyjnym (ciąża) - jest to plamienie spowodowane zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy; pojawia się kilka dni przed terminem planowanej miesiączki,
- ze zmianami hormonalnymi spowodowanymi stresem, restrykcyjną dietą czy zmianą klimatu,
- mięśniakami lub polipami macicy,
- endometriozą,
- ze stosunkiem płciowym, podczas którego doszło do niewielkiego urazu lub otarcia pochwy,
- hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi,
- odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych,
- infekcjami dróg rodnych i stanami zapalnymi (np. zapaleniem przydatków),
- zbliżającą się menopauzą,
- niedoczynnością tarczycy,
- nadczynnością tarczycy,
- PCOS - zespołem policystycznych jajników,
- nowotworem - może powodować nieprawidłowe krwawienia (np. rak szyjki macicy, rak endometrium, rak pochwy, rak jajnika),
- niewydolnością ciałka żółtego - produkowana jest wtedy za mała ilość progesteronu, oprócz plamienia kobieta może odczuwać silniejsze objawy charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bolesność piersi.
Plamienie przed okresem - objaw ciąży
Plamienie przed okresem może być objawem ciąży. Gdy zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy, może dojść do krwawienia implantacyjnego i może ono wystąpić przed spodziewaną miesiączką (plamienie takie wypada między 6. a 12. dniem od zapłodnienia).
Krwawienie przed okresem świadczące o ciąży może mieć różne zabawienie - od jasnoróżowego do ciemnobrązowego. Samo plamienie nie jest jednak potwierdzeniem ciąży. Pewność może dać dopiero właściwe wykonany test ciążowy lub badanie u ginekologa.
Plamienie przed okresem to nie jest groźny objaw, jednak świadczący o ciąży. Dotyczy tylko niektórych kobiet, choć jest naturalny. Pierwszym objawem ciąży jest też plamienie zamiast okresu.
Plamienie przed okresem a środki antykoncepcyjne
Możliwą przyczyną wystąpienia plamienia przed okresem mogą być hormonalne środki antykoncepcyjne - jeśli są źle dobrane, może pojawić się takie niespodziewane krwawienie. To zdarza się często również na początkowym etapie włączenia terapii antykoncepcyjnej w tabletkach lub po założeniu wkładki domacicznej. Plamienie to czasem też konsekwencja odstawienia tabletek antykoncepcyjnych (zobacz 5 skutecznych metod antykoncepcji).
Plamienie przed okresem - jakie badania wykonać?
W przypadku plamień między miesiączkami warto wykonać badania diagnostyczne, aby upewnić się, czy przyczyna nie jest poważna. Przede wszystkim należy udać się do ginekologia. Podczas wizyty lekarz powinien wykonać cytologię, badanie fizykalne oraz USG przezpochwowe. Aby znaleźć przyczynę plamień przed okresem, przydatne będą badania hormonalne:
- hormonów tarczycowych: TSH i fT4,
- prolaktyny.
- progesteronu,
- estradiolu,
- FSH,
- LH.
Plamieniem przed okresem - kiedy iść do lekarza?
Najlepiej jest konsultować z lekarzem ginekologiem każde plamienie odbiegające od normy, czyli to przed okresem też. Jednak jeśli poza krwawieniem boli cię brzuch, źle się czujesz, masz stan podgorączkowy lub gorączkę, bezzwłocznie idź do lekarza.
Do lekarza warto się udać też, gdy plamienia przed okresem pojawiają się regularnie i nie mijają, kiedy doszło do zaburzeń cyklu menstruacyjnego - miesiączki zaczęły pojawiać się za wcześnie lub później niż zwykle, są obfite lub zbyt skąpe.
Wykorzystano fragmenty artykułu Małgorzaty Germak, którego treść pierwotnie opublikowano 22.01.2020.
Czytaj także:
Plamienia przed okresem i po okresie - co oznaczają, jakie badania wykonać?
Brązowe plamienie zamiast okresu - przyczyny, co oznacza, kiedy do lekarza
Plamienie po stosunku - 7 możliwych przyczyn
Co oznacza krwawienie podczas stosunku? Możliwe przyczyny plamienia po seksie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!