plamienie przed okresem fot. Adobe Stock

Plamienie przed okresem - czy jest się czym martwić? (przyczyny)

Plamienie przed okresem ma prawo niepokoić. Może oznaczać chorobę dróg rodnych, zaburzenia hormonalne czy infekcję. Plamienie przed miesiączką może też zwiastować ciążę.
Małgorzata Germak / 22.01.2020 15:24
plamienie przed okresem fot. Adobe Stock

Krwawienie z pochwy przed okresem jest zauważalne przez kobietę jako wydzielina połączona z krwią lub sama krew. Zwykle pojawia się niewielka ilość na bieliźnie czy wkładce higienicznej. Jeśli zdarzyło się to raz czy dwa i nie występują poza tym żadne inne objawy, prawdopodobnie nie ma się czym martwić.

Na skróty:

  1. Co oznacza plamienie przed okresem?
  2. Plamienie przed okresem - objaw ciąży
  3. Plamienie przed okresem - kiedy iść do lekarza?

Co oznacza plamienie przed okresem?

W wielu przypadkach lekkie plamienie przed miesiączką wiąże się z niewydolnością ciałka żółtego (to przekształcony pęcherzyk Graafa, odpowiadającego za produkcję hormonu progesteron). W takiej sytuacji produkowana jest za mała ilość progesteronu. Wtedy oprócz plamienia kobieta może odczuwać objawy charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz bolesność piersi.

U niektórych kobiet zupełnie naturalnie pojawia się krwawienie okołoowulacyjne (ok. 14. dnia cyklu menstruacyjnego) wywołane niskim poziomem estrogenów.

Kolejną możliwą przyczyną wystąpienia plamienia przed okresem mogą być hormonalne środki antykoncepcyjne - jeśli są źle dobrane, może pojawić się takie niespodziewane krwawienie. To zdarza się często również na początkowym etapie włączenia terapii antykoncepcyjnej w tabletkach lub po założeniu wkładki domacicznej. Plamienie to czasem też konsekwencja odstawienia tabletek antykoncepcyjnych (zobacz 5 skutecznych metod antykoncepcji).

Plamienie przed okresem może być także związane z:

Plamienie przed okresem - objaw ciąży

Gdy zarodek zagnieżdża się w macicy, może dojść do krwawienia implantacyjnego i może ono wystąpić przed spodziewaną miesiączką (plamienie takie wypada między 6. a 12. dniem od zapłodnienia).

Plamienie przed okresem to nie jest groźny objaw, jednak świadczący o ciąży. Dotyczy niektórych kobiet, choć jest naturalny. Pierwszym objawem ciąży jest też plamienie zamiast okresu.

Plamieniem przed okresem - kiedy iść do lekarza?

Najlepiej jest konsultować z lekarzem ginekologiem każde plamienie odbiegające od normy, czyli to przed okresem też. Jednak jeśli poza krwawieniem boli cię brzuch, źle się czujesz, masz stan podgorączkowy lub gorączkę, bezzwłocznie idź do lekarza. W takich sytuacjach plamienie przed okresem może oznaczać różne choroby:

Do lekarza warto się udać też, gdy plamienia przed okresem pojawiają się regularnie i nie mijają, kiedy doszło do zaburzeń cyklu menstruacyjnego - miesiączki zaczęły pojawiać się za wcześnie lub później niż zwykle, są obfite lub zbyt skąpe.

Lekarz ginekolog przeprowadzi wywiad lekarski, zbada poziom hormonów, zrobi USG.

Więcej o kobiecych chorobach:Jak wykryć endometriozę?Torbiel na jajniku - czy jest groźna, dlaczego powstaje, leczenieHPV a rak szyjki macicy - jak zapobiec chorobie? (opinia lekarza)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)