Kiedy zaczniemy wygrywać z rakiem? Konferencja o polskiej onkologii

UK: Rekordowo niski poziom zakażeń MRSA / fot. Fotolia
Finansowanie leczenia onkologicznego oraz zachęcanie do badań profilaktycznych - takie były główne tematy rozmów 9 marca 2011 podczas konferencji „Onkologia w Polsce 2011 – kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?” zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia. Jakie wnioski sformułowali prelegenci?
/ 16.03.2011 11:39
UK: Rekordowo niski poziom zakażeń MRSA / fot. Fotolia

Na konferencji w warszawskim hotelu Sheraton zebrało się prawie 300 osób – w tym wielu specjalistów z całej Polski (m. in. osoby zarządzające klinikami i szpitalami, konsultanci krajowi i z poszczególnych województw), by rozmawiać o stanie polskiej onkologii, jej możliwościach finansowania, skuteczności terapii i programów profilaktycznych.

W dalszym ciągu nowotwory wykrywane są zbyt późno – podkreślali mówcy. Mimo wdrażanych programów, takich jak Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych, próg zgłaszalności pacjentów na badania przesiewowe wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. A leczenie może być znacznie skuteczniejsze przy systematycznie monitorowanym stanie zdrowia. Z ciekawych wyników akcji promujących badania profilaktyczne warto podać przykład, że po wysłaniu zaproszeń imiennych na badania dla kobiet odpowiedziało na nie pozytywnie i zgłosiło się na badania 100% osób z terenów wiejskich, a tylko 7% z miast.

Poszukiwano odpowiedzi na pytanie o źródła finansowania, ze względu na mocno napięty budżet leczenia. Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk podkreślił, że resort planuje inwestować w nowe technologie, które poprawią jakość leczenia i uczynią je przystępniejszym. Konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej prof. Marian Reinfuss dodał, że powinna również poprawić się jakość leczenia w mniejszych ośrodkach onkologicznych.

Źródła: własne, Rynek zdrowia.pl /am

Czytaj też: Jakie nowotwory pojawiają się najczęściej w starszym wieku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA