Mięśniaki macicy fot. Adobe Stock

Mięśniaki macicy - czy zawsze trzeba je leczyć i kiedy iść do lekarza

Mięśniaki macicy to kuliste twory wielkości orzecha lub nawet piłki do siatkówki. Są zbudowane z komórek mięśniowych ściany macicy. Często nie dają o sobie znać, ale mogą być przyczyną niepłodności, krwawień z dróg rodnych.
/ 18.02.2020 06:50
Mięśniaki macicy fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Co to są mięśniaki
  2. Przyczyny powstawania mięśniaków
  3. Mięśniaki macicy a krwawienie
  4. Mięśniaki macicy - ból i uciskanie
  5. Mięśniaki macicy a ciąża
  6. Leczenie mięśniaków

Co to są mięśniaki

Mięśniaki macicy są łagodnym rozrostem błony mięśniowej macicy. To schorzenie dotyczy bardzo dużej liczby kobiet, przyjmuje się, że po 30. roku życia ma je ok. 30% kobiet, a po 40. roku życia odsetek ten wzrasta już do 40%.

Większość z nich nie podaje żadnych objawów ani dolegliwości z tym związanych. Bywają jednak sytuacje, kiedy mięśniaki wymagają pomocy lekarza. Należą do nich krwawienia, dolegliwości bólowe, trudności z zajściem w ciążę.

Przyczyny powstawania mięśniaków

Mięśniaki stanowią marginalny problem u kobiet, które dawno przestały miesiączkować, a także u bardzo młodych kobiet, miesiączkujących dopiero od kilku lat. Według statystyk co druga 45-latka ma mięśniaki, ale połowa z nich nie wymaga leczenia.

Przyczyną powstawania mięśniaków jest wiek i tendencje genetyczne. Ze względu na budowę mięśniaków macicy i ich umiejscowienie, wyróżnia się 12 typów mięśniaków. Każde z nich będą inaczej się zachowywały, dawały inne objawy lub żadnych.

Mięśniaki macicy a krwawienie 

Pierwszym i najczęstszym objawem mięśniaków są nieprawidłowe krwawienia. Mogą być to bardziej obfite lub przedłużające się miesiączki i wtedy często są niezauważane. Chociaż część kobiet zauważy zmianę charakteru krwawień, występowania skrzepów czy znacznie wydłużony czas trwania okresu.

Inaczej, gdy krwawienie pojawia się w innym momencie cyklu – wówczas pacjentka wcześniej zgłasza się do ginekologa. W obydwu przypadkach utrata krwi związana z obecnością mięśniaków może prowadzić do niedokrwistości.

Niedokrwistość, czyli anemia powoduje osłabienie, zawroty głowy, bladość, duszność przyspieszone tętno. W tej sytuacji konieczne jest zrobienie morfologii krwi.

Mięśniaki macicy - ból i uciskanie

Kolejnym, częstym objawem są dolegliwości bólowe. Ból brzucha, podbrzusza czy okolic kręgosłupa to najczęściej zgłaszane problemy. Czasem ból może być odczuwany podczas stosunku. 

Duże znaczenie ma tu lokalizacja mięśniaków i ich rozmiar. Kilkucentymetrowy mięśniak rosnący do światła macicy raczej nie będzie dawał objawów bólowych, za to większy guz uciskający na sploty nerwowe w pobliżu macicy może powodować promieniujący ból podbrzusza. Gdy towarzyszy mu gorączka należy pomyśleć o możliwości zakażenia.

Innym problemem, zwłaszcza gdy wymiary mięśniaków są duże, jest uciskanie na znajdujące się w pobliżu narządy i wiążące się z tym objawy. Mięśniaki potrafią urosnąć nawet do średnicy 20-30 cm (wielkość dużej główki od kapusty), a mieszczą się przecież w ograniczonej przestrzeni miednicy.

Skutkiem tego bywają trudności z oddawaniem moczu lub uczucie parcia na pęcherz oraz, gdy uciśnięte jest jelito grube, zaparcia lub parcie na stolec.

Mięśniaki macicy a ciąża

U niektórych kobiet mięśniaki mogą powodować trudności z zajściem w ciążę, szczególnie gdy zajmują dużą powierzchnię, uniemożliwiając zapłodnienie lub zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy.

Guzy rosnące do środka macicy mogą „przeszkadzać” i utrudniać prawidłowe ułożenie się płodu, a nawet prowadzić do poronień.

Jednym z najbardziej niepokojących objawów jest szybkie powiększanie się mięśniaka – wtedy bezzwłocznie trzeba zbadać guz i sprawdzić, czy nie jest on złośliwym mięśniakiem.

Pamiętaj! Wystąpienie takich objawów jak ból, nieprawidłowe krwawienie lub niepowodzenia z zajściem w ciążę mogą świadczyć o obecności mięśniaków. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Leczenie mięśniaków

Mięśniaki niepowodujące dolegliwości nie wymagają leczenia. Jeżeli mięśniak jest bezobjawowy, ale kontrolujesz u lekarza te zmiany, a w ciągu roku urósł o ok. 1 cm, nie ma co czekać, aż osiągnie olbrzymie rozmiary lub doprowadzi do niedokrwistości.

Można wdrożyć leczenie farmakologiczne, które powoduje zmniejszenie guza i eliminuje objawy kliniczne. Mięśniaki macicy leczy się najczęściej operacyjnie - wykonuje się miomektomię, czyli wyłuszczenie mięśniaków, operację laparoskopową, histereskopia, embolizacja tętnic macicznych).

Najnowsza metoda to niszczenie mięśniaków wiązką ultradźwięków sterowanych za pomocą rezonansu magnetycznego. W skrajnych przypadkach dochodzi do usunięcia macicy. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 15.06.2010.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!