Chemioterapia - w jaki sposób niszczy nowotwór?

Dzięki częstym kontrolom medycznym (co 3-6 miesięcy) oraz badaniu liczby komórek CD4 i poziomu wiremii można precyzyjnie ustalić, kiedy należy podjąć terapię antyretrowirusową
Chemioterapia to obok radioterapii i chirurgii najważniejsza metoda leczenia nowotworów. W jaki sposób chemia działa na organizm ludzki i jak zwalcza raka? O mechanizmie działania leczenia chemicznego nowotworów opowiada prof. dr hab. med. Wiesław Jędrzejczak, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM.
/ 21.12.2010 12:01
Dzięki częstym kontrolom medycznym (co 3-6 miesięcy) oraz badaniu liczby komórek CD4 i poziomu wiremii można precyzyjnie ustalić, kiedy należy podjąć terapię antyretrowirusową

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia to metoda wykorzystująca leki, które są truciznami dzielących się komórek. W przypadku większości nowotworów normalne komórki od nowotworowych odróżnia to, że te ostatnie dzielą się szybciej. Zastosowanie substancji przeciwko komórkom dzielącym się ma na celu przede wszystkim zabicie komórek nowotworowych, jednakże przy okazji niszczy również zdrowe komórki.

W jaki sposób ta metoda leczenia działa na organizm człowieka?

Już od wielu lat w leczeniu nowotworów wykorzystuje się chemioterapię. Jest to dziedzina, która posługuje się kilkudziesięcioma substancjami, w dodatku stosowanymi często w skojarzeniach. Są to substancje toksyczne zarówno dla komórek nowotworowych, jak i dla komórek zdrowych. Takie działanie powoduje określone objawy niepożądane. Najbardziej widoczne jest wypadanie włosów, ale istnieje również możliwość uszkodzenia serca, szpiku oraz innych narządów.

Czytaj także: Dieta w chemioterapii - zalecenia

Jakie działanie wykazują cytostatyki w terapii przeciwnowotworowej?

Cytostatyki są to leki przeciwnowotworowe, które wykorzystują różnicę pomiędzy komórkami chorymi a zdrowymi polegającą na tym, że komórki nowotworowe dzielą się częściej i szybciej niż komórki zdrowe. Czyli inaczej mówiąc są to trucizny podziałów komórkowych.

Istnieją również inne leki przeciwnowotworowe, tak zwane leki celowane, które wykorzystują zupełnie odrębne mechanizmy. (jt)

Zobacz także: Jak znaleźć pomoc w walce z rakiem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA