Komórki tłuszczowe skóry kluczem do procesu łysienia

Łysienie plackowate dotyka najczęściej osoby młode (głównie mężczyzn), a także chorych np. na bielactwo, zapalenie tarczycy lub jelita grubego/fot. Fotolia fot. Fotolia
Według amerykańskich naukowców komórki tłuszczowe (lipocyty) znajdujące się w skórze zawierają związki chemiczne wpływające na porost włosów. Wyniki eksperymentu wskazują na tłuszcz jako związek sterujący procesami podziałów komórek macierzystych włosów – donosi BBC.
/ 09.09.2011 13:38
Łysienie plackowate dotyka najczęściej osoby młode (głównie mężczyzn), a także chorych np. na bielactwo, zapalenie tarczycy lub jelita grubego/fot. Fotolia fot. Fotolia

Okazało się, że po podaniu pewnego typu komórki tłuszczowej nastąpił wzrost włosa u myszy, u których proces ten był zahamowany.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Yale ma nadzieję, że wyniki eksperymentu przyczynią się do opracowania terapii mającej na celu odwrócenie procesu łysienia.

Zdaniem naukowców, w momencie aktywacji mieszka włosowego czterokrotnie zwiększyła się liczba otaczających go ,,prekursorowych” komórek tłuszczowych. U myszy, które miały problemy z łysieniem, aktywność mieszków włosowych zatrzymywała się na fazie tzw. uśpienia. 

Okazało się, że prekursorowe komórki tłuszczu produkowały związek - płytkopochodny czynnik wzrostu PDGF – w sto razy większej ilości niż otaczające komórki.

Wstrzyknięcie czynnika wzrostu do skóry zwierząt zapoczątkowało wzrost włosa w 86% mieszków włosowych.

Badacze przypuszczają, że komórki tłuszczowe wydzielając czynnik wzrostu, stymulują tym samym wzrost włosa. Zespół będzie poszukiwał jeszcze innych związków odpowiedzialnych za ten proces.

Jednak w przypadku ludzi nie jest pewne, czy proces łysienia jest zdeterminowany tą samą przyczyną. W poprzednich badaniach na grupie mężczyzn okazało się, że łyse partie ich głowy mają taką samą liczbę komórek macierzystych włosów co partie owłosione.

Zdaniem profesora Valerie Horsley z Uniwersytetu Yale, trzeba będzie w jakiś sposób zmusić komórki tłuszczu do oddziaływania na uśpione komórki macierzyste w rdzeniu mieszka włosowego.

Polecamy: Jak zapobiegać łysieniu?

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA