Które objawy dodatkowe bólu głowy powinny zaniepokoić?

polipy w nosie
Ból głowy nie zawsze jest związany ze zmęczeniem. Jego wystąpienie może być wołaniem organizmu o pomoc i leczenie. Pamiętaj, by dobrze opisać lekarzowi swój ból głowy – to klucz do postawienia właściwej diagnozy! Jakie objawy dodatkowe bólu głowy powinny nas zaniepokoić?
/ 25.07.2011 13:18
polipy w nosie

Ból jako informacja

Ból głowy to bardzo częsty objaw, zarówno sam w sobie jak i towarzyszący poważniejszym schorzeniom leżącym u jego podłoża. Jako objaw subiektywny musi bowiem być precyzyjnie opisany.

Zrozumienie objawów dodatkowych, które powinny wzbudzić Twoją szczególną troskę jest niezmiernie pomocne w postępowaniu diagnostycznym i leczniczym.

Zobacz też: serwis Ból głowy

Zbierz i opisz objawy

Nieważne jaki typ bólu głowy Ci towarzyszy, najbardziej uciążliwy jest dyskomfort i uczucie napięcia.

Ból może różnić się w natężeniu i występować w natężeniu od łagodnego do uniemożliwiającego normalne życie.  Umiejscowienie jego może dotyczyć jednej lub obu stron głowy, a także może promieniować do szyi i pleców.

Czułeś na pewno kiedyś  pulsowanie lub zaciskanie w obrębie głowy – przypomnij sobie jak było tym  razem. Informacja o typie bólu będzie bardzo pomocna dla lekarza.

Często objawy mogą być zwiększane przez niektóre zajęcia. Zauważanie jak szybko się one pojawiają może również być istotną informacją rozstrzygającą o rodzaju bólu, który Ci towarzyszy.

Zobacz też: Kiedy sport przyprawia o ból głowy?

Skonsultuj się z lekarzem, gdy..

Większość bólu głowy ogranicza się do tego stanu, jednak niektórym z nich mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy dodatkowe. Często spotykanymi są nudności z towarzyszącymi wymiotami lub bez. U dzieci występują migreny brzuszne, czyli nasilone nudności bez bólu głowy.

Nadwrażliwość na światło i dźwięk mogą również towarzyszyć bólowi głowy. Bóle klasterowe mogą być dodatkowo związane z katarem i zapchanym nosem. Przed bólem głowy może się też pojawić aura, która zazwyczaj dotyczy wzroku, ale może objawiać się również osłabieniem, zaburzeniami czucia w jednej z kończyn lub problemami z mową.

Jeśli to jest pierwszy raz, kiedy czujesz słabość lub zmienione czucie w obrębie kończyn, skonsultuj się natychmiast z lekarzem, gdyż mogą to być również objawy udaru mózgu.

Informacja na temat objawów towarzyszących bólowi głowy pomoże lekarzowi zdiagnozować konkretny typ bólu głowy. Umożliwi też dobranie najlepszego dostępnego leczenia.

Organizm ostrzega

Sygnały ostrzegawcze to znaki, jakie wysyła organizm, gdy  próbuje poinformować o poważnej chorobie. Również ból głowy może być takim alarmem.

Zgłoś się do lekarza, jeśli pojawią się niepokojące Cię objawy lub sztywność karku, wymioty i nadwrażliwość na światło, ból głowy jako efekt urazu głowy, zaburzenie czucia w obrębie kończyn lub ich słabość. Twoją szczególną uwagę powinien zwrócić także każdy pierwszy w życiu ból głowy utrzymujący się ponad 24h.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA