Listeria i salmonella – jak uniknąć zatrucia pokarmowego?

lody, lato fot. Adobe Stock
Listeria i salmonella zagrażają nam szczególnie w upalne dni. Dlaczego i jakie są objawy zakażenia? Co zatrucie pokarmowe ma wspólnego z… lodami?
Marta Słupska / 06.08.2018 12:26
lody, lato fot. Adobe Stock

Wymioty, biegunka, bóle głowy i brzucha, gorączka… Objawy zatrucia pokarmowego często „dopadają” nas latem. Ich powodem jest często to, co jemy, a dokładnie rozwijające się w pożywieniu bakterie. Jak ich uniknąć?

Lato z listerią i salmonellą

Ryzyko zakażenia listerią i salmonellą wzrasta latem podczas upalnych dni. To wtedy spożywamy najwięcej lodów, sięgamy też po ciastka z kremem, mleczne koktajle i inne smakołyki – często mrożone, by dzięki nimi szybciej się ochłodzić.

Rokrocznie coraz więcej ostrzeżeń Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy bakterii listeria monocytogenes, która jest nawet groźniejsza niż znana wszystkim salmonella. Może się ona gnieździć w mrożonkach, a także wspomnianych już lodach. Jesteśmy na nią narażeni także latem i zagraża nam bardziej niż wiele innych drobnoustrojów, ponieważ potrafi przetrwać w niskich temperaturach.

Co ważne, listerią możemy zakazić się zarówno wtedy, gdy zjemy zakażone pożywienie kupione w sklepie lub na mieście, jak i wtedy, gdy niejako sami „wytworzymy” bakterię w domu. Jak to możliwe?

Jak uniknąć zakażenia salmonellą?

Zatrucie? Często winne są lody

Listeria może pojawić się np. w lodach, jeśli wyjmiemy je z zamrażalki, pozwolimy się rozmrozić, a następnie ponownie zamrozimy. Taka sytuacja nie jest rzadkością: w upalne dni wystarczy kilka minut, by lody zmieniły stan skupienia. Gdy nie zjemy ich od razu, często ponownie wkładamy pudełko do lodówki.

Zjedzenie takich ponownie mrożonych lodów może skutkować zakażeniem listerią, która zagnieździła się w tym czasie w środku, a w efekcie wymiotami, biegunką, bólami mięśniowymi, gorączką, a nawet drgawkami i utratą przytomności.

Warto dodać, że nawet 20-30% zakażeń listerią kończy się śmiercią. Bakteria ta może doprowadzić do sepsy, zapalenia opon mózgowych lub mózgu. Prowadzi też do poronień u kobiet w ciąży, jest szczególnie groźna dla noworodków, osób z obniżoną odpornością i seniorów.

Jak nie doprowadzić do zatrucia pokarmowego?

Latem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by przechowywać żywność w odpowiedniej temperaturze. Dbajmy też o higienę i unikajmy jedzenia surowego bądź niedogotowanego mięsa czy ryb.

Ponadto aby uniknąć latem zakażeń listerią lub salmonellą, warto:

  • unikać powtórnego zamrażania pożywienia,
  • stołować się w sprawdzonych miejscach,
  • kupować jedzenie ze sprawdzonych źródeł,
  • nie kupować jedzenia, które wygląda, jakby wcześniej uległo rozmrożeniu (ma inny kształt, jest miękkie, roztopione),
  • nie spożywać niepasteryzowanych produktów mlecznych czy potraw z dodatkiem surowych jaj, a także niedogotowanego lub surowego mięsa,
  • śledzić komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego,
  • często myć ręce, dbać o higienę podczas gotowania (np. nie kroić nic na desce, na której wcześniej kroiliśmy surowe mięso).

Zobacz też:
Uwaga, w kiełbasie śląskiej znanego producenta wykryto groźną bakterię!
Listerioza – czym grozi w czasie ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA