Sepsa - objawy, leczenie, zaraźliwość

Skoro sepsa nie jest chorobą, to czym właściwie jest? Co ją wywołuje? Czy można zarazić się sepsą? Zobacz video i poznaj odpowiedzi!
Marta Wilczkowska / 16.05.2017 14:06

Sepsa to nie choroba, a zespół objawów towarzyszących reakcji organizmu na zakażenie. Innymi słowy o sepsie mówimy, gdy organizm przestaje radzić sobie z walką z patogenami, w wyniku czego dochodzi do uogólnionej reakcji zapalnej organizmu.

Choć wiele osób kojarzy sepsę wyłącznie z meningokokami (to one są odpowiedzialne za większość przypadku sepsy u dzieci), oprócz bakterii, sepsę mogą wywołać również wirusy, grzyby i pasożyty.

Kiedy mówimy o sepsie, a kiedy o bakteriemii?

Niestety, pierwsze objawy sepsy nie są charakterystyczne: dreszcze, wysoką gorączkę, apatię, brak apetytu czy przyspieszone bicie serca i bladość łatwo przypisać innym chorobom, chociażby grypie.

Sepsa jest niebezpieczna i może prowadzić do bardzo groźnych powikłań (nawet do śmierci), dlatego nie można jej lekceważyć. Sepsa bezwzględnie wymaga hospitalizacji i podania antybiotyków.

Sepsa i wstrząs septyczny - jak pomóc choremu?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!