Łuszczyca to choroba skóry, którą rozpoznaje się po wykwitach skórnych występujących na różnych obszarach ciała. Nie wiadomo dokładnie, skąd się bierze – niektórzy specjaliści postulują, że ma podłoże genetyczne, inni – że immunologiczne. Objawy choroby pojawiają się zwykle pomiędzy 10. a 40. rokiem życia, ale mogą wystąpić także u osób starszych. Jak ją rozpoznać i leczyć?
Łuszczyca – objawy
Objawem łuszczycy jest pojawienie się na skórze wykwitów, to znaczy czerwonych grudek ze srebrzystymi łuskami. Wykwity te ustępują pośrodku, tworząc postacie fesonowate. Na początku zmiany obejmują łokcie, kolana, okolice kości krzyżowej czy pośladki, z czasem pojawiają się też w innych miejscach, np. na skórze głowy, stopach, twarzy i dłoniach.
Łuszczyca paznokci
Łuszczyca paznokci to jedna z najczęściej diagnozowanych postaci łuszczycy. Objawia się rowkami i zagłębieniami w płytce paznokci, pod którym widać żółto-brązowe plamy. Warstwa rogowa naskórka pogrubia się, może dojść do odwarstwienia płytki paznokciowej. Łuszczyca paznokci często mylona jest z grzybicą.
Łuszczyca skóry głowy
Wbrew częstym obawom łuszczyca skóry głowy z reguły nie prowadzi do łysienia. Zmiany chorobowe pojawiające się w tym miejscu mogą być poprzedzone pojawieniem się wykwitów na innych obszarach ciała.
Łuszczyca krostkowa
Krostkowa postać łuszczycy łączy się z występowaniem na skórze krostek o podłożu zapalnym. Osoba cierpiąca na tę postać choroby może odczuwać bóle stawów i pieczenie skóry, a także mieć temperaturę.
Czy łuszczyca jest zaraźliwa?
Bez obaw – łuszczycą nie można się zarazić. Nic nam więc nie grozi, jeśli podajemy chorującej na nią osobie rękę, jemy tymi samymi sztućcami czy śpimy razem w łóżku. Łuszczyca nie jest zaraźliwa.
Łuszczyca – leczenie
Łuszczycę leczy się miejscowo, doustnie, poleca się też fototerapie i naświetlania skóry. Łuszczyca jest wprawdzie chorobą nieuleczalną, ale można ograniczyć jej objawy. Osoba chora powinna więc mieć stały kontakt z lekarzem dermatologiem.
Łuszczyca – dieta
Odpowiednia dieta wpływa na wyciszenie objawów łuszczycy. Chorującym na nią osobom poleca się produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie z rodziny omega-3, jedzenie warzyw i owoców, a także wyeliminowanie produktów pochodzenia zwierzęcego i ograniczenie spożywania cholesterolu.
Ważne jest także utrzymywanie prawidłowej wagi, bowiem otyłość dwukrotnie podnosi ryzyko wystąpienia łuszczycy!
Więcej o diecie przy łuszczycy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!