Marihuana lekiem na problemy zdrowotne seniorów?

Palenie marihuany/fot. Sxc.hu fot. www.sxc.hu
Badania przeprowadzone przez naukowców z Tel Awiwu wykazały, że marihuana może pomagać osobom starszym w łagodzeniu dolegliwości takich jak: drgawki, brak apetytu, przewlekłe bóle czy skurcze mięśni – czytamy w serwisie rp.pl w artykule „ Marihuana na starcze dolegliwości”.
/ 28.01.2013 12:14
Palenie marihuany/fot. Sxc.hu fot. www.sxc.hu

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili  badanie, w którym wzięli udział chętni pensjonariusze domu opieki Hadarim znajdującym się w Izraelu. Grupa badana liczyła 19 osób w przedziale wiekowym od 69 do 101 lat. Mieszkańcy ci skarżyli się na dolegliwości takie jak drgawki, brak apetytu, przewlekłe bóle czy skurcze mięśni. Marihuana podawana była  w ustalonej ilości 3 razy dziennie przez rok w formie skrętów, proszku, olejku czy oparów. Podczas badania stan zdrowia i jakość życia mieszkańców były nadzorowane przez badaczy i pracowników domu opieki.

Już od początku badania zauważono znaczną poprawę zdolności komunikacyjnych i nastroju badanych.

Szczegółowe wyniki badań  były zadziwiające. Aż 17 osób powróciło do swojej należnej masy ciała, sztywność stawów, objawy stresu pourazowego,  drgawki i różne bóle zmniejszyły się. Ponadto wzrosła jakość i czas snu pacjentów, a koszmary rzadziej ich nękały.

Istotny jest również 72% spadek zapotrzebowania uczestników na różne leki, np.: psychotropowe, przeciwbólowe, stabilizatory nastroju i leki stosowane przy chorobie Parkinsona.

Jeden z naukowców – Zach Klein – twierdzi, że marihuana może znaleźć zastosowanie również w przypadku pacjentów cierpiących z powodu dysfagii (trudności w przełykaniu).

Zobacz też: Marihuana – zakazany narkotyk

Źródło: rp.pl/kk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!