Materiał wygoi rany zainfekowane gronkowcem złocistym

Opatrunek fot. Fotolia
Doktorant Politechniki Gdańskiej, Grzegorz Gorczyca, opracował specjalny materiał, który umożliwia szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym. Zostanie on wprowadzony do sprzedaży prawdopodobnie za dwa-trzy lata.
/ 21.06.2012 08:52
Opatrunek fot. Fotolia
Grzegorz Gorczyca, doktorant Politechniki Gdańskiej i twórca nowatorskiego materiału umożliwiającego szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym, został laureatem konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości”. Materiał może trafić na rynek za dwa-trzy lata.

„Przygotowywany materiał będzie wykorzystywany do leczenia trudno gojących się ran zainfekowanych różnymi szczepami gronkowca złocistego” – wyjaśnia mgr inż. Grzegorz Gorczyca.

Poza właściwościami przeciwbakteryjnymi, materiał wykazuje właściwości przeciwutleniające – większe nawet kilkunastokrotnie od aktualnie stosowanych materiałów. Charakteryzuje się także zwiększoną zdolnością do absorpcji wysięków z rany – ma większą chłonność, dzięki czemu zapewnia odpowiednie wilgotne środowisko gojenia.

„Chociaż istnieje dość sporo tzw. opatrunków na bazie polimerów naturalnych, nasz opatrunek jest zupełnie inny. O jego innowacyjności stanowi połączenie unikalnych cech materiałów należących do tzw. opatrunków nowej generacji z potencjałem peptydów antydrobnoustrojowych, a zaproponowana technologia rozwiązuje wiele problemów, z jakimi dotychczas borykali się producenci produktów substytucyjnych” – mówi uczony.

Opatrunki te przeznaczone są głównie do stosowania na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, dlatego peptydy w nich używane skierowane są głównie przeciwko niemu. Jednak w zależności od tego, jaki rodzaj czynników przeciwdrobnoustrojowych będzie wykorzystany w materiale opatrunkowym, mogą one być skierowane przeciwko innym drobnoustrojom. Materiał bez zawartości peptydów antydrobnoustrojowych może być z powodzeniem wykorzystany do opatrywania standardowych ran i skaleczeń.

Pieniądze na badania pochodzą z grantu w ramach programu "Ventures”, który Grzegorz Gorczyca otrzymał w 2010 roku na projekt pod nazwą „Otrzymywanie nowych polimerowych materiałów o aktywności przeciwdrobnoustrojowej”. W ramach grantu m.in. skompletował zespół.

Później uczony napisał biznes plan o nazwie AquaPharm, dzięki któremu wygrał konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości”. „Biznes plan powstał na bazie badań będących przedmiotem mojej pracy doktorskiej, którą realizuję aktualnie w Katedrze Technologii Leków i Biochemii na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej pod opieką prof. Sławomira Milewskiego” – mówi uczony.

Materiał ma opatentowany skład i technologię wytwarzania. Teraz czas na wdrożenie, produkcję i dystrybucję. „Mam nadzieję, że firmy produkujące wyroby medyczne bądź kosmetyczne zainteresują się naszymi opatrunkami” – podkreśla Gorczyca.

„Zanim jednak materiał zostanie wprowadzony do sprzedaży, musimy zainteresować odpowiedniego partnera gospodarczego, przeprowadzić szereg badań na odpowiedniej grupie odbiorców. W zależności od docelowej grupy odbiorców, czy to z rynku kosmetycznego, czy farmaceutycznego, wydaje mi się, że potrzebujemy od dwóch do trzech lat” – wyjaśnia.

W wiosennej edycji konkursu „Jaskółki przedsiębiorczości” wyróżniono trzy pomysły na biznes. Pierwszą nagrodą był tablet. Drugie miejsce zajęli Michał Ditrich i Tomasz Muszyński, doktoranci z Wydziału Mechanicznego PG autorzy projektu RenovaMED. W nagrodę otrzymali tys. zł oraz miejsce w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Trzecie miejsce i tysiąc zł otrzymał Maciej Skrzos, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG za projekt pt. Portal Medyczny Dla Lekarzy.

Konkurs „Jaskółki Przedsiębiorczości” jest adresowany do studentów i doktorantów naszej uczelni. Jego zadaniem jest propagowanie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej. W konkursie preferowane są projekty bazujące na nowoczesnych technologiach oraz innowacyjne rozwiązania z zakresu produktu lub usługi.

Polecamy: serwis Pierwsza pomoc

Informacja pochodzi z serwisu PAP - Nauka w Polsce.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA