Choroby prostaty dopadają mężczyzn w różnym wieku. Ich występowanie czasem ma miejsce w „typowych” okresach życia. Dolegliwości te mają zazwyczaj niegroźny i łagodny charakter, ale zlekceważone i nie zdiagnozowane na czas przybierają na sile i sprawiają wiele bólu i cierpienia. Wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia pozwoli na uniknięcie dyskomfortów i powikłań.
Zobacz: Urolog - specjalista od męskich spraw
Fot. Fotolia
Zobacz też: Męskie sprawy - diagnostyka chorób prostaty
Schorzenia prostaty, które są najczęściej rozpoznawane to zapalenie, rozrost i rak tego narządu. Stany zapalne są charakterystyczne dla młodszych mężczyzn; rozrost dla panów po 40. roku życia, a rak po 45. Ryzyko chorób nowotworowych prostaty rośnie wraz z wiekiem.
Zapalenia gruczołu
Stany zapalne możemy podzielić na ostre i przewlekłe, bakteryjne i niebakteryjne oraz bóle prostaty o nieznanej etiologii. Oto krótka charakterystyka tych dolegliwości:
Zapalenie bakteryjne
Są spowodowane zakażeniami bakteryjnymi drogą wstępującą, a więc poprzez zakażenia dróg moczowych np. E-coli, Proteus, Klebsiella lub na drodze krwiopochodnej, kiedy zakażenie szerzy się drogą naczyń krwionośnych z odleglejszych miejsc w organizmie, będących źródłem zakażenia. Zakażenie bakteryjne potwierdza się na podstawie analizy bakteriologicznej wydzieliny sterczowej.
Zapalenie ostre
Jak sama nazwa wskazuje, zapalenie to przychodzi nagle i ma silne objawy. Należą do nich bóle w okolicy krocza i podbrzusza, gorączka, utrudnienie, a nawet zatrzymanie oddawania moczu, bolesne parcie na mocz i pieczenie podczas jego oddawania. Podczas badania lekarz stwierdza bolesność, powiększenie i obrzęk gruczołu krokowego.
Zapalenie przewlekłe
Niewyleczone lub zlekceważone ostre zapalenie gruczołu sterczowego przechodzi w fazę przewlekłą. Częściej bywa jednak wynikiem utrudnienia odpływu moczu przez cewkę moczową, np. po zabiegach urologicznych. Pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe w okolicach krocza, odbytu, podbrzusza, ud, moszny, a także częstomocz, ból podczas mikcji i zaburzony strumień moczu. Mężczyźni zauważają również problemy w życiu seksualnym, pod postacią przedwczesnego lub bolesnego wytrysku. Zapalenie niebakteryjne prostaty ma przebieg podobny do przewlekłego. W badaniu lekarz stwierdza prostatę o nieregularnej powierzchni, rozpulchnioną, trochę tkliwą, ze zrostami i zwapnieniami pozapalnymi. W fazie przewlekłej występują zaostrzenia objawów.
Prostatydynia o nieznanej przyczynie
W tym przypadku dominują objawy ze strony układu moczowego i dolegliwości bólowe w okolicy krocza, odbytu i nadbrzusza.
Łagodny rozrost gruczołu
Rozrost to zwiększenie liczby komórek wchodzących w skład prostaty. Sam gruczoł krokowy zwiększa swoje gabaryty, a to z kolei daje objawy ze strony układu moczowego – utrudnienie odpływu moczu, częstomocz, ból podczas mikcji, parcie na mocz przy małym wypełnieniu pęcherza, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, problemy z rozpoczęciem mikcji, osłabienie strumienia moczu. Mogą pojawić się również problemy z libido i ze wzwodem.
Rak gruczołu sterczowego
Jest to nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. Jego pierwszymi objawami są przede wszystkim zaburzenia ze strony układu moczowego – parcie na mocz i jego zwiększona częstotliwość oddawania. Pod koniec mikcji może wystąpić podkrwawianie. Rak ten daje przerzuty i jest przyczyną śmierci wśród mężczyzn.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!