Kobiety są bardziej podatne na migrenowe bóle głowy niż mężczyźni. Wcześniej przyczyn tej dolegliwości dopatrywano się w kobiecych hormonach oraz w zmianach menstruacyjnych.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Szpitala Dziecięcego w Bostonie twierdzą, że funkcjonowanie mózgu u kobiety uskarżającej się na migreny jest specyficzne. Swoją teorie oparli na analizie obrazów uzyskanych za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego, który pokazuje m.in. chemiczną reakcję centralnego ośrodka nerwowego na różne sytuacje. Do badania przystąpiły 44 osoby, kobiety i mężczyźni, z których połowa uskarżała się na migreny.
Metoda obrazowania pomogła wyodrębnić różnice pomiędzy mózgiem kobiety cierpiącej na migreny a mózgami pań i panów, którzy nie miewają takich dolegliwości. Te różnice zostały wyodrębnione w dwóch obszarach mózgu. W strefie tzw. wyspy, która pełni ważną rolę w odczuwaniu bólu oraz w obszarze przedklinka, który jest odpowiedzialny z koordynowanie przepływu informacji. Te rejony charakteryzują się grubszą warstwą substancji szarej. Podczas badania kobiety cierpiące na migrenę gorzej reagowały na ból i informacje o nim przekazywane przez mózg.
Migrena uważana jest za niegroźną dolegliwość, cierpi na nią 20% kobiet, przy czym 35% w wieku średnim a 4–5% w wieku dziecięcym. Migreny u osób starszych są rzadkością. Migrena trwa z reguły 4–72 godziny. Dowiedziono, że migrena ma podłoże genetyczne. Jej przebieg u kobiet i mężczyzn jest tak różny, że można podzielić ją na dwie odmienne choroby i tak będą je klasyfikować lekarze (jako migreny żeńskie i męskie).
Źródło: rp.pl/jm
Zobacz też: Nocna praca nie popłaca
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!