Czy jedzenie lodów rozwiąże problem migreny?

Migrena/ fot. Fotolia
Jedzenie lodów lub spożywanie zimnych napoi może być przyczyną tzw. brain freeze – nieprzyjemnego bólu głowy, który wywołany jest zmianą przepływu krwi w mózgu. Takie same procesy mogą powodować migreny – czytamy na www.time.com w artykule „Can Brain Freeze Solve the Mystery of Migraines?”
/ 08.05.2012 10:45
Migrena/ fot. Fotolia

Naukowcy odkryli przyczyny bólu głowy określanego „zamrożeniem mózgu” – ang. brain freeze, który pojawia się podczas jedzenia lodów lub innych zimnych posiłków. To odkrycie może okazać się pomocne w leczeniu silniejszych bólów głowy, takich jak migreny.

Na  Experimental Biology 2012 naukowcy ogłosili, że „zamrożenie mózgu’ jest wywołane nagłą zmianą przepływu krwi w tętnicy przedniej mózgu. Ból pojawia się, kiedy zwiększa się przepływ krwi i tak szybko ustępuje, jak zwęża się tętnica.

W celu zbadania tego zjawiska, zaangażowano 13 zdrowych, dorosłych osób do picia zimnej wody przez słomkę – dzięki czemu woda dotykała bezpośrednio podniebienia. Kiedy badani czuli ból głowy, podnosili ręce do góry. W ten sam sposób sygnalizowali zniknięcie bólu. Badanie jest proste i krótkie, a dzięki niemu można śledzić ten proces od początku do końca Podczas tego badania naukowcy obserwowali przepływ krwi w mózgu. Ustalono, że ból związany jest z obrzękiem mózgu i zwężeniem tętnicy przedniej mózgu.

Naukowcy uważają, że przy powstawaniu tego typu bólu głowy zachodzą podobne mechanizmy naczyniowe, jak przy migrenie. Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają. Nie wszystkie bóle głowy wywołują zmiany przepływu krwi. Powszechnie uważa się, że migreny są spowodowane zaburzeniami mózgu, a nie chorobą naczyń krwionośnych.

Wnioski, że brain freeze może być odnośnikiem do innych bólów głowy, mogą być przedwczesne, jednak kontynuacja tych badań daje nadzieje na potwierdzenie tej teorii i rozwój leczenia silnych bólów głowy.

Zobacz też: Czy migrena ma związek z chorobami serca?

Źródło: www.time.com, 08.05.2012/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA