Mycie zębów w pracy – dlaczego warto?

mycie zębów
Zęby w ciągu dnia są narażone na działanie kwasów i bakterii. Poznaj 4 powody, które udowadniają, że warto myć zęby w pracy!
Marta Słupska / 10.05.2016 15:19
mycie zębów

Po pierwsze: dentyści radzą myć zęby chociaż raz w ciągu dnia

Zęby można więc umyć po drugim śniadaniu lub po obiedzie, chociaż uważa się, że optymalnym momentem na tę czynność jest czas między godziną 13.0 a 14.00.

Brytyjski National Health Service poszedł o krok dalej i ustanowił idealną porę na mycie zębów w ciągu dnia – jest to dokładnie godzina 14.16. Dlaczego? Według badań o tej porze jesteśmy już najedzeni, poranną kawę mamy już za sobą i nie sięgamy po słodkie przekąski.

Po drugie: czas w pracy to gehenna dla zębów

Dlaczego? Zastanówmy się: w czasie pracy jemy przecież śniadanie i obiad, sięgamy po przekąski, pijemy kawę, a niektórzy nie odmawiają sobie też zapalenia papierosa… albo kilku. Zęby są więc  notorycznie wystawione na działanie bakterii i groźnych kwasów. W dodatku pracujemy coraz dłużej, sporo czasu poświęcamy też na dojazdy, a tym samym czas bez szczoteczki i pasty się wydłuża.

Warto też pamiętać, że mycie zębów po posiłku zmniejsza ryzyko pojawienia się przebarwień będących efektem odkładania się barwników pochodzących np. z kawy, herbaty czy kolorowych napojów. A tych wielu z nas pije najwięcej właśnie w pracy. Myjąc zęby w tym czasie chronimy je przed działaniem kwasów, rozmiękczeniem szkliwa, spękaniami i bakteriami, także tymi, jakie do jamy ustnej wnikają poprzez obgryzanie długopisów lub ołówków.

Zobacz też: Bisfenol A – toksyna, którą możesz mieć w zębie!

Po trzecie: mycie zębów kontra stres

Pozostaje jeszcze jedna kwestia – stres, obecny przecież w pracy większości z nas. Niestety, odbija się on też na stanie zdrowia naszej jamy ustnej. W jaki sposób?

Wielu Polaków, czasem wręcz nieświadomie, zaciska zęby, zgrzyta nimi, a nawet gryzie końcówki ołówków czy długopisów. Mycie zębów – chociaż na pierwszy rzut oka może się to wydać śmieszne – potrafi działać rozluźniająco, a przede wszystkim skupia naszą uwagę na czymś innym niż zalegające papiery czy widmo rozmowy z szefem.

Po czwarte: większa pewność siebie

Czyste zęby to także przyjemnie pachnący oddech – kwestia niezwykle ważna w kontaktach z innymi ludźmi. Po umyciu zębów czujemy się bardziej świeżo, higienicznie i wzrasta nasza pewność siebie. Krótka czynność, a tak wiele zalet!

Zobacz też: Co oznacza nalot na języku? [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA