Korzyści znieczulenia miejscowego
Znieczulenie miejscowe jest sposobem na pozbawienie bólu danej, niewielkiej części ciała. Wiele zabiegów może być przeprowadzanych z użyciem jedynie miejscowego znieczulenia. Znieczulenie miejscowe samo w sobie nie powoduje sedacji ani nieprzytomności. Czasem jednak stosuje się leki sedujące i powodujące niepamięć wsteczną, by zwiększyć komfort pacjenta. Stosowanie znieczulenia ogólnego redukuje ryzyko związane z zastosowaniem znieczulenia ogólnego.
W kontakcie z polem operacyjnym
Znieczulenie nasiękowe stosowane jest przy zabiegach na małych powierzchniach ciała. Do tego celu stosuje się roztwór lub spray, który w kontakcie ze skórą, raną lub błoną śluzową powoduje przemijające zablokowanie zakończeń nerwowych.
Wstrzykiwanie leku
Znieczulenie lokalne polega na nastrzyknięciu miejsca poddawanego zabiegowi lekiem znieczulającym. Pierwsze ukłucie zazwyczaj jest bardziej bolesne, kolejne czuje się coraz mniej. Tego typu znieczulenie może być stosowane np. przy wycinaniu zmian barwnikowych.
Blokady nerwowe
W szerszym rozumieniu znieczulenie miejscowe może być rozumiane jako podanie leku w okolicę większego nerwu, gdzie hamuje działanie jego korzenia i gałęzi odprowadzających. W taki sposób znieczula się sploty czy korzenie nerwowe. Tego typu rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku większych operacji na kończynach. Zupełnie do tego celu nie kwalifikują się amputacje ze względu na psychologiczny aspekt- lepiej dla pacjenta, by podczas tego typu drastycznych operacji pozostawał w znieczuleniu ogólnym.
Warto dobrać ze swoim lekarzem prowadzącym i lekarzem anestezjologiem odpowiedni dla siebie model znieczulenia.
Przeczytaj: Jakie powikłania mogą wystąpić po znieczuleniu miejscowym u dentysty?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!