Ból zęba po znieczuleniu i inne powikłania

ból zęba po znieczuleniu fot. Adobe Stock
Znieczulenie miejscowe u dentysty pozwoli nam uniknąć bólu i skróci czas pobytu na fotelu dentystycznym. Jednak czy znieczulenie zawsze jest bezpieczne? Niestety, nawet znieczulenie miejscowe ma wpływ na cały nasz organizm.
/ 19.03.2021 15:42
ból zęba po znieczuleniu fot. Adobe Stock

Znieczulenie miejscowe pozwala uniknąć bólu w pewnym obszarze ciała, ale musimy pamiętać, że wpływa także na cały organizm. Z tego powodu ogólny stan zdrowia pacjenta powinien każdorazowo decydować o wyborze środka, jego stężeniu, miejscu i drodze podania.

Nie ma optymalnego leku znieczulającego, czyli takiego, który mógłby zostać podany każdemu i bez żadnych zastrzeżeń. Wszystko zależy od tego, które miejsce trzeba znieczulić i na jak długo, istotnym ograniczeniem są również nasze choroby, uczulenia i inne okoliczności, o które stomatolog zapyta w wywiadzie.

Powikłania związane ze znieczuleniem miejscowym

W niektórych przypadkach po zastosowaniu znieczulenia stomatologicznego miejscowego mogą wystąpić pewne powikłania. Większość z nich nie jest zbyt dotkliwa i ustępuje samoistnie, jednak niektóre wymagają pomocy lekarza.

  • Ból zęba po znieczuleniu – późne bóle po znieczuleniu mogą być spowodowane rozdarciem tkanek tępą igłą lub nadmiernym ich rozciąganiem przez szybkie wtłaczanie płynu pod dużym ciśnieniem, inną przyczyną może być wstrzyknięcie płynu o zbyt niskiej temperaturze lub zbytnie oziębienie znieczulanej okolicy.
  • Niedostateczne znieczulenie – zbyt mało środka znieczulającego lub środek wstrzyknięty w nieodpowiednim miejscu i pacjent nadal odczuwa ból.
  • Uszkodzenie nerwu czuciowego – zależnie od stopnia uszkodzenia, może się utrzymywać nawet do kilku miesięcy, póki włókna nerwowe się nie zregenerują.
  • Porażenie nerwów ruchowych – jest to na przykład porażenie mimiczne twarzy, które zazwyczaj ustępuje bez leczenia, po wchłonięciu się płynu znieczulającego, czyli po kilku godzinach.
  • Złamanie igły – dochodzi do niego najczęściej, gdy pacjent gwałtownie się poruszy podczas zastrzyku. Jeśli odłamanego końca igły nie da się uchwycić kleszczykami, to nie należy wyjmować go od razu. Taki zabieg musi być wykonany przez doświadczonego chirurga w warunkach szpitalnych.
  • Krwiak tkanek – rozerwanie ściany naczynia krwionośnego ostrym końcem igły, powoduje powstanie krwiaka w miejscu wstrzyknięcia. Nieduże i niezakażone krwiaki cofają się bez następstw (w czasie ustępowania dochodzi do przejściowego przebarwienia skóry i błony śluzowej danej okolicy od koloru sinoczerwonego, poprzez zielonkawy do żółtego).
  • Mogą wystąpić również powikłania ogólne (związane z całym organizmem), na przykład związane z alergią na dany środek znieczulający lub spowodowane pewnymi chorobami pacjenta.

Przeczytaj też: Ból zęba - jak sobie z nim radzić w domu?

Przed zastosowaniem znieczulenia powinniśmy powiedzieć stomatologowi o tym, na co chorujemy, czy nie jesteśmy w ciąży albo czy nie mamy alergii. Te informacje pomogą dobrać odpowiednie znieczulenie i uniknąć powikłań po jego zastosowaniu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 16.08.2011.

Więcej na podobny temat:
Przeskakująca szczęka. Dlaczego żuchwa wydaje dziwne dźwięki?
Zapalenie dziąseł. Jak skutecznie je leczyć?
Ból dziąsła - o czym świadczy (choroby dziąseł i leczenie)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA