Spis treści:
Sedacja - co to jest?
Sedacja to nic innego jak uspokojenie, które osiąga się za pomocą podania wyspecjalizowanych środków farmakologicznych. Uspokojenie to następuje bez wyłączania świadomości lub z tylko częściowym jej wyłączeniem.
Przez sedację obniża się aktywność ośrodkowego układu nerwowego, dzięki czemu zmniejsza się napięcie organizmu i odczuwalny niepokój. Czasem następstwem tego działania jest wystąpienie u pacjenta uczucia senności.
Sedacja - przebieg
Sedacja często towarzyszy miejscowemu znieczuleniu pacjenta. Sedacja może być płytka lub głęboka. Przy pierwszym rodzaju pacjent ma kontakt z otoczeniem, może się porozumiewać słownie. Przy głębokiej sedacji pacjent zasypia, przez co niemożliwy jest kontakt. Pozostają zachowane jedynie odruchy obronne, takie jak kaszel czy połykanie.
Do przeprowadzenia sedacji stosuje się środki farmakologiczne. Pacjentom najczęściej podaje się doustnie leki z grupy benzodiazepin. Popularną metodą sedacji jest również tzw. głupi Jaś, czyli gaz rozweselający - podtlenek azotu. Sedacja może zostać wykonana u pacjenta także w inny sposób. Może być:
- dożylna
- domięśniowa
- doodbytnicza
- wziewna (szczególnie przy zabiegach dentystycznych.
Etapy sedacji
Sedacja składa się z kilku etapów. Istnieją różne skale, które je określają. Ogólnie jednak przebieg sedacji można podzielić na:
- Pobudzenie,
- Uspokojenie,
- Reakcję pacjenta tylko na głos,
- Reakcję jedynie na dotyk,
- Reakcja tylko na ból, brak wcześniejszych reakcji,
- Brak reakcji nawet na ból.
Sedacja - zastosowanie
Sedacja jest stosowana w celu ułatwienia wykonania różnego rodzaju procedur medycznych lub diagnostycznych. Uspokojenie pacjenta pomaga w drobnych operacjach, zabiegach kosmetycznych, dentystycznych lub w sytuacjach, kiedy pacjentowi towarzyszy duży niepokój związany z czekającym go zabiegiem. Sedację stosuje się również u dzieci, jeśli zabieg ma być długi i wymaga ciągłego bycia w bezruchu.
Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych zabiegów i badań, do wykonania których stosuje się sedację. To:
- gastroskopia,
- kolonoskpopia,
- bronchoskopia,
- przezprzełykowe ECHO serca,
- zabiegi okulistyczne,
- niektóre zabiegi stomatologiczne,
- zabiegi chirurgii plastycznej,
- operacje ginekologiczne,
- wprowadzenie do znieczulenia ogólnego.
Niestety metoda ta nie jest idealna. Często u pacjentów występują po niej różnego rodzaju powikłania. Prowadzą one do niedociśnienia, niedrożności dróg oddechowych, bezdechu. Objawy niepożądane zależą jednak przede wszystkim od użytych środków farmakologicznych. Bardzo często pojawić się mogą także reakcje alergiczne, nudności i wymioty, pobudzenie i nadprodukcja śliny.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 31.02.2012 na zlecenie Edipresse.
Więcej na temat operacji:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!