Najczęstsze objawy astmy i czynniki, które je nasilają

Najczęstsze objawy astmy i czynniki, które je nasilają fot. Fotolia
Jak rozpoznać objawy astmy oraz uniknąć ich nasilenia. Sprawdź!
Ewa Cwil / 17.07.2017 04:30
Najczęstsze objawy astmy i czynniki, które je nasilają fot. Fotolia
Objawy astmy pojawiają się napadowo i z różną częstością – tym rzadziej (rzadziej niż 3 razy w tygodniu) im astma bardziej opanowana i odwrotnie: niekontrolowana może powodować wystąpienie objawów nawet codziennie. Bardzo często objawy występują w nocy lub nad ranem. Między napadami chory nie odczuwa żadnych dolegliwości. 
 

Astma oskrzelowa u dzieci

Typowymi objawami astmy są:

  • kaszel
  • duszność
  • świszczący oddech
  • ucisk w klatce piersiowej

Kaszel

Suchy, raczej bez odkrztuszania. Bywa, że napad kaszlu typowego dla astmy zaczyna się od pokasływania, które narasta, prowadząc do napadu – trudnego do opanowania kaszlu ze świszczącym oddechem i dusznością. U niektórych pacjentów kaszel jest jedynym objawem astmy.
 

Świszczący oddech

Jest skutkiem zwężenia się oskrzeli, przez które powietrze musi się "przeciskać", wywołując charakterystyczny świst. Choremu dużo trudniej jest zrobić wdech niż wydech, a wydech może być wyraźnie wydłużony. Świsty mogą być słyszalne tylko dla lekarza uzbrojonego w stetoskop, a czasami są tak nasilone, że słyszy je sam chory i osoby w jego otoczeniu.

Ucisk w klatce piersiowej

To uczucie ściskania klatki piersiowej towarzyszące duszności. Nie ma nic wspólnego z bólem, który nie jest objawem astmy!
 

Co wywołuje napad astmy?

Duszność często pojawia się po wysiłku fizycznym, po jego zakończeniu. Może towarzyszyć jej nasilający się napad kaszlu. 
W przypadku astmy atopowej, czyli o podłożu alergicznym, objawy występują po kontakcie z alergenem – kurzem, pyłkiem, sierścią zwierzęcia.
Napad astmy może także wywołać czynnik drażniący, np. aerozol, opary substancji chemicznych, dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza.
Czasami kaszel, duszność i świszczący oddech może u astmatyka wywołać stres lub silne emocje, a także niektóre leki.
 

Ciężki napad astmy

Zwykle w przypadku wystąpienia objawów, wystarczy podać choremu leki wziewne, czyli zastosować inhalator. Czasami jednak, w przypadku ciężkiego napadu astmy, taka pomoc jest niewystarczająca. Gdy chory w czasie ataku nie może mówić pełnymi zdaniami, ma zawroty głowy, jest zamroczony, staje się senny i mimo zastosowania inhalatora duszności nasilają się, trzeba niezwłocznie wezwać pomoc, gdyż może dojść do zagrożenia życia chorego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA