Napięciowy ból głowy to ból pierwotny. Choroba spowodowana stresem. Można i należy z nim walczyć.
Jeśli podejrzewasz, że twój ból głowy związany jest ze stresem, to zapewne jest ból napięciowy. Jeden z 300 opisanych rodzajów bólów głowy. Sprawdź jak z nim walczyć.
Ból napięciowy to jeden z 3 najczęściej występujących bólów głowy. Tak jak migrena oraz klasterowy ból głowy należy do grupy tzw. pierwotnych, tzn. nie jest objawem innej choroby lecz chorobą samą w sobie. Cierpi na nie ok. 15 proc. ludzi na całym świecie, głownie kobiety. Częściej dokucza kobietom. Napięciowe bóle głowy stają się czasami chroniczne i występują tygodniami, miesiącami a nawet latami.
Skąd bierze się ból napięciowy?
Badania wskazują, że mogą go powodować przykurcze i napięcie mięśni karku, czasem twarzy i ramion związane ze stresem. Napięciem związanym np. z nawałem pracy, egzaminami, brakiem snu i przemęczeniem.
Jak objawia się ból napięciowy?
Napięciowy ból głowy ma bardzo wyraźne objawy, które zdecydowanie różnią go od innych rodzajów:
- nie jest tak silny, jak np. ból migrenowy
- przypomina zaciskającą się na głowie obręcz
- jeśli trwa tylko kilka minut, to zazwyczaj powtarza się kilkakrotnie w ciągu doby; może jednak trwać kilka dni bez przerwy
- często występuje tylko w obrębie skroni i czoła (choć może obejmować całą głowę, szyję i kark)
- bardzo rzadko występują nudności
- nigdy nie towarzyszy nadwrażliwość na światło, dźwięk czy zapachy
Jak walczyć z napięciowymi bólami głowy?
Jeśli ból pojawia się rzadko, wystarczy wziąć tabletkę z kofeiną lub środkami rozluźniającymi mięśnie (np. ibuprofenem). Czasami wystarczy jednak usunąć napięcie, które jest źródłem bólu i zażyć lekki preparat uspokajający. Nie wolno za to pić alkoholu, który tylko pozornie rozładowuje napięcie, a może nasilić doznania bólowe.
- masować kark, głowę i stopy
- wcierać w skronie olejek miętowy
- zrobić chłodny kompres na czoło
Jeśli jednak występuje często, warto zasięgnąć rady lekarza, który na podstawie naszych obserwacji potwierdzi nasze przypuszczenia i postawi właściwą diagnozę.
W walce z bólami napięciowymi kluczową rolę pełni jednak profilaktyka:
- spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu
- unikanie stresujących sytuacji i pozytywne myślenie
- zażywanie łagodnych leków uspakajających
- częste zmiany pozycji w trakcie w trakcie wykonywania monotonnych czynności, np. prasowania regularne zażywanie magnez i wit. B6
- rozmawianie z bliskimi o problemach
Chcesz dowiedzieć się więcej o bólach głowy? Tu znajdziesz odpowiedź.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!