Natura daje nam to, co najlepsze. My powoli zaczynamy ją doceniać, jednak dopiero gdy postęp cywilizacyjny i działalność człowieka doprowadziły do degradacji środowiska. Ostatnie lata mijają w bujnym rozkwicie starych-nowych terapii naturalnych, jak helioterapia, auaterapia, talasoterapia, silwoterapia i hortiterapia…
Helioterapia – leczenie słońcem
Jest to metoda leczenia znana już od starożytności, specyficzna forma leczenia światłem, czyli fototerapii. W tym przypadku źródłem światła jest słońce, które docierając do naszych oczu powoduje wydzielanie w organizmie hormonów szczęścia – endorfin i serotoniny. Dzięki nim możemy się rozluźnić, a także zrelaksować i zażegnać dolegliwości bólowe np. placów. Leczenie słońcem jest także polecane w rekonwalescencji po gruźlicy.
Helioterapia – czyli leczenie słońcem
Aquaterapia – leczenie wodą
Zwana też hydroterapią i wodolecznictwem jest metodą rehabilitacji, leczenia bodźcowego, wykorzystującego wodę w różnych stanach skupienia, o różnej temperaturze i ciśnieniu. Leczenie wodą ma szczególne zastosowanie w chorobach krążenia, układu nerwowego, mięśni, osteoporozie, wadach postawy. Przykładowymi zabiegami hydroterapii są: kąpiele, obmywania, polewania, natryski, okłady, kompresy.
Talasoterapia – leczenie nad morzem
Każdy z nas nad morzem dostaje „drugiego ducha”, dlatego też często powstają tam uzdrowiska i sanatoria. W talasoterapii brany jest pod uwagę nadmorski klimat, zawartość jodu w powietrzu, a także możliwość kąpieli oraz właściwości relaksujące, jak szum fal i błękit wód. Terapia nad morzem jest szczególnie wskazana osobom cierpiącym z powodu chorób układu oddechowego, niskiej odporności, chorób tarczycy i zmęczenia psychicznego.
Morska woda dla zdrowia – czyli krótko o talasoterapii
Silwoterapia – terapia w lesie
Przebywanie na łonie natury, zwłaszcza w lesie, pośród zieleni, mnóstwa zapachów i śpiewu ptaków ma właściwości kojące na nasze nerwy. Ponadto wdychanie olejków eterycznych wydzielanych przez iglaki – ułatwia oddychanie, co jest szczególnie ważne dla ludzi zmagających się z chorobami układu oddechowego. Silwoterapia może być przeprowadzana na wiele sposobów, np. gimnastyka w lesie, masaż korą, kasztanami, szyszkami, odpoczynek w cieniu drzew, spacer na boso po leśnych ścieżkach, a nawet wykonywanie kompozycji z darów lasu, czy poznawanie właściwości poszczególnych gatunków drzew.
Hortiterapia – zdrowie w ogrodzie
Jest to leczenie odbywające się w specjalnie przygotowanym ogrodzie. Działanie terapeutyczne mają tu kwiaty, praca w ogrodzie, pielęgnacja i uprawa swojej rośliny itp. W ogrodzie stymulowane są wszystkie zmysły: wzroku (oglądamy kwiaty), dotyku (poznajemy ich fakturę), zapachu (czujemy ich woń), smaku (próbujemy owoców, a także kwiatów). Podczas pracy można „pozbierać myśli” i nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Leczenie w ogrodzie polecane jest ludziom chorym na depresję, z zaburzeniami osobowości, zachowania, a także mającymi trudność z relacjami interpersonalnymi.
Hortiterapia – po zdrowie do ogrodu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!