Kobieca przypadłość
Panie cierpią na choroby tarczycy 5 razy częściej niż mężczyźni. Zazwyczaj zaburzenia ujawniają się w okresach, gdy w organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne – podczas dojrzewania, w ciąży i w ciągu pierwszych 6 miesięcy po porodzie, a także w czasie przekwitania.
Niejednoznaczne sygnały
Często mija wiele lat, nim niedoczynność tarczycy zostanie wykryta. Jej objawy są bowiem mało charakterystyczne. Ciągłe zmęczenie i pogorszenie nastroju łatwo złożyć na karb przemęczenia. Także inne symptomy, takie jak suchość skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach), ciągłe uczucie zimna, przybieranie na wadze, nie są kojarzone z zaburzeniami pracy tarczycy.
Wystarczy proste badanie
Chorobę można wcześnie wykryć, badając we krwi stężenie hormonu przysadki mózgowej – TSH. Rośnie ono już przy niewielkich zaburzeniach. Badanie warto wykonywać kontrolnie co kilka lat. Koniecznie zgłoś się na nie przed ciążą, podczas jej trwania oraz
w okresie menopauzy.
Potrzebne leki
Niedoczynność tarczycy zaburza pracę serca, układu nerwowego i przemianę materii. Poza tym odbija się niekorzystnie na wyglądzie skóry i włosów, powoduje zaburzenia miesiączki i kłopoty z zajściem w ciążę. W leczeniu stosuje się leki zawierające substytut hormonu tarczycy (L-tyroksynę).
Skąd te zaburzenia?
Czasami zdarza się, że układ odpornościowy zamiast bronić organizm przed infekcjami, zaczyna niszczyć jego komórki. W przypadku choroby Hashimoto są to komórki tarczycy. W efekcie gruczoł ten wytwarza coraz mniej hormonów – tyroksyny (T4)
i trójjodotyroniny (T3), bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować.
Katarzyna Michalska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!