Niemowlęce problemy skórne

Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło 12 miesięcy/ fot. Shutterstock
Wysypki, a nawet odparzenia, to dosyć częste przypadłości niemowlaków. Warto, abyś wiedziała, co je powoduje i jak sobie z nimi radzić.
/ 28.03.2010 16:48
Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi, którego dziecko nie ukończyło 12 miesięcy/ fot. Shutterstock

Wysypki

Wyglądają jak zaróżowienia, czasem pokryte czerwonymi plamkami. Pojawiają się w różnych miejscach ciała i często znikają po kilku godzinach. Czasem są to miejsca suche, zaczerwienione i jakby łuszczące się, wskazujące na skazę białkową (tym bardziej jeśli dziecko może być obciążone genetycznie chorobami alergicznymi). Wówczas występują przeważnie w zgięciach, np. rąk i nóg, za uchem, na policzkach, ale także w innych miejscach.

Skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem, gdy wysypka ma formę płaskich, ciemnych plamek lub gdy pojawią się na nich pęcherzyki albo gdy podejrzewasz, że wywiązała się dodatkowa infekcja. 

Zobacz także: Ciemieniucha

Odparzenia

Te zmiany skórne występują najczęściej na grzbiecie, pośladkach lub w pachwinach, objawiają się zaczerwienieniami, pokrytymi czerwonymi plamkami. Mogą powstać na skutek przegrzania, przebywania długo w brudnych pieluchach, uczulenia na proszek lub płyn do płukania (wielu lekarzy przestrzega przed używaniem zbyt wielu środków, reklamowanych jako zmiękczające do prania, aby nie podrażniały wyjątkowo delikatnej skóry dziecka). Jeśli, mimo stosowania odpowiednich maści i kremów, objawy nie ustępują po dwóch dniach lub podejrzewasz, że twoje dziecko ma grzybicę, skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem.

Polecamy: Zdrowe jedzenie dla dziecka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA